Kategoriler
Yaşam

Günde 100 tel normal, fazlası problem…

Çiçek açan ağaçlar, etkisini yavaş yavaş gösteren güneş ve rengarenk çiçekler baharın müjdecisidir. Fakat bahar ayları, saçlarımız üzerinde olumsuz etki oluşturup yoğun dökülmelere neden olur. Birkaç önemli noktaya dikkat ederek bahar aylarında da daha güçlü, daha çabuk uzayan, daha parlak ve nemli saçlara sahip olabilirsiniz.

Bahar aylarındaki en büyük problemlerimizden bazıları zayıflayan, yıpranan, dökülen saçlar. Bunun nedeni güneş ışınlarının hormonlar üzerinde değişim yapmasıdır. Stres, protein eksikliği, aşırı A ve B vitamini tüketimi, demir eksikliği gibi faktörler de saçların dökülmesine neden olur.

Saç dökülmesi önlenebilir

Saç dökülmesi nedeni ne olursa olsun  önlenebilir bir problemdir. Önemli olan her yetişkinin günde 50-100 adet arasında saç teli kaybetmesinin normal olduğunu, fakat bunun üzerindeki miktarın problem olarak nitelendirileceğini bilmektir.

Vücudumuzla ilgili her konuda olduğu gibi doğru beslenme ve kaliteli uyku, saçların sağlıklı olması için de gereklidir. B6, B12, C, E vitaminleri açısından zengin, aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, demir gibi aminoasitleri içeren besinler tüketmek ve eğer vücutta bunların eksikliği varsa takviye gıdalar (multi-vitaminler vs.) kullanmak da öyle.

Peki, saçların canlı ve dolgun olması için düzenli beslenmek ve kaliteli uyumak dışında neler yapılabilir?

Saçınızı gün aşırı yıkayın

Her gün saçınızı yıkamak, saç derisindeki koruyucu bakterileri yok ederek kepeklenmeye ve saç dökülmesine hatta saç derisinde istenmeyen bakteri ve mantarların üremesine neden olabilir. Bu sebeple saçları gün aşırı yıkamak sağlıklı bir saç derisi için önem taşır.

Şampuanın doğru olduğundan emin olun

Saç dökülmesi probleminiz varsa buna özel üretilen şampuanları tercih etmelisiniz. Özellikle Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, buğday, ısırgan otu, sarımsak, lavanta, ardıç, çay ağacı, argan yağı içerikli ürünler bunun için bire birdir. Ayrıca şampuanınızı seçerken tuz, paraben, SLES ve SLS gibi zararlı kimyasallar içermemesine dikkat etmeniz gerekir.

Saçınızı döken etkenlere dikkat!

Sık sık fön çektirmek veya düzleştirici, maşa gibi şekillendiricilerle saçı yüksek miktarda ısıya maruz bırakmak, saç boyası ve perma gibi işlemleri çok uygulamak ve saçları her gün sıkıca toplamak da saç dökülmesine neden olur.