Kategoriler
Aktüel

Saldırgan olduğunu düşünseniz de gerçekler öyle değil!

Büyük canavarlardan küçük ürpertici böceklere kadar, bu hayvanlar katil ya da ölüm makinesi gibi isimlerle anılmakta. Bugüne kadar yaşanan olaylara bakıldığında bu hayvanlar ölümcül görünse de gerçek sandığınız gibi değil.

Bugüne kadar köpek balığı, ayı, vatoz, pitbul, örümcek ya da yarasa gibi hayvanların insanların ölümüne neden olduğunu gördük. Bu ölümlerde bu hayvanların doğrudan suçu bulunmuyor. Bu hayvanların yaşam alanları ve gıda kaynakları azaldığında insanlara saldırmaya başladı. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte düşündüğünüz kadar ölümcül olmayan hayvanlar:

Köpek balıkları

Ölüm makinesi olarak bilinen köpek balığı saldırıları ve ölümleri ise düşündüğünüzden nadir görülür. Balina köpek balığı ve büyük camgöz gibi köpekbalığı türleri oldukça tehditkar görünmelerine rağmen, insanlar için hiç bir tehdit oluşturmaz. İnsanlara yapılan en fazla saldırıdan sorumlu köpek balıkları bile (boğa köpekbalıkları, kaplan köpek balıkları ve beyaz köpek balıkları) aktif olarak insan yemeyi tercih etmiyor. Balıkların ve fokların tadını tercih ediyorlar ve aslında insanları sindirmek onlar için zor. Ortalama olarak, köpek balıkları yılda altı insan ölümünden sorumludur.

Ayılar

Her yıl aslan ve kaplanın kaç insan  öldürdüğü konusunda kesin bir tahmin yapmak zor olabilir, ancak her zaman ayıların istatistiklerinden biraz daha yüksektir. Hem aslan hem de kaplan tarafından gerçekleştirilen insan ölümleri, Tanzanya ve Hindistan gibi ülkelerde 50 ila 100 arasında değişir. Kahverengi ve siyah ayılar, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yılda ortalama bir ila üç kişiyi öldürür.

Örümcekler

Karadul isimli örümcek ölümcül olabilir. Fakat, en büyükleri ve en korkunç görünenleri de dahil olmak üzere örümcek türlerinin çoğu kolay kolay ısırmaz ve sizi öldürmez. Örümcek ısırığı, Amerika’da yılda ortlama 7 kişinin ölümüne neden olur. Bu, karıncalar, arılar ve hatta tatlı su salyangozları gibi daha az korkulan yaratıkların neden olduğu ölüm sayısından daha az.

Vatozlar

2006 yılında, Timsah Avcısı Steve Irwin, vatoz tarafından göğsünden sokulduktan sonra trajik bir şekilde öldü. Gerçek şu ki, vatozlar genellikle yalnızca kendilerini tehdit altında hissetmeleri durumunda sokarlar ve hatta o zaman bile yılda ortalama bir ila iki insan ölümünden sorumludur. Vatozların dikenleri zehir içerir, ancak çok acı verici bir acıya yol açsa da öldürmez. ScienceLine’a göre Irwin büyük olasılıkla travmadan dolayı kalbine yenildi.

Vampir yarasa

Kurgu ve efsaneden dolayı ünlü bir katilin ismini alan yarasalar, çok ürkütücü görünüyor. Kurbanın bile farketmeden 30 dakika boyunca kanını içebilecekleri (doğru) bilimsel söylenti. Tüm bunlara rağmen, vampir yarasalar özellikle inek ve at gibi hayvanlarının kanlarını daha çok tercih eder. Ancak, dört ayaklı besin kaynakları azaldığında nadiren insanlara  ve nadir durumlarda kuduz taşıyabiliyorlardı. Ancak vampir yarasalarından ve genel olarak yarasalardan kaynaklanan ölümler oldukça nadirdir.

Pitbull

Köpeklerin insanlar için oldukça tehlikeli olmaları sizi şaşırtabilir. Fakat yılda 20 ila 30 Amerikalının köpekler tarafından öldürülmesinin yanısıra her yıl dünyada onbinlerce insanın ölümü kuduza yakalanmış köpeklerden kaynaklanır. Ancak birçok veteriner, bazı köpek ırklarının yasaklanması veya damgalanması konusunda tartışıyor. Bu köpeklerin en iyi bilinen örneği ise pitbulldur. Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği, insanlara saldıran birçok köpeğin geçmişte insanlar tarafından kötü muamele gördüğünü açıkladı. (Vasfiye Özcanbaz)