Kategoriler
Yaşam

Banyodan, kişisel bakımınıza kadar karbonatın sıra dışı kullanımları

Televizyonda reklamlarda yayınlanan, temizlik ve leke çıkarmak için kullanılanı kimyasal içerikli ürünler hem çok pahalı hem de sağlığınız için oldukça zararlıdır. Ancak herhangi bir bakkaldan ya da marketten alacağınız karbonat da en az reklamlardaki ürünler kadar etkili.

Temizlik yaparken kullandığınız tehlikeli ve zehirli kimyasal maddeler içeren ürünler ailenizin tüm fertleri için zararlı. Bu maddeleri evinizin mutfak da dahil olmak üzere hemen her noktasında kullanıyorsunuz. Ancak, marketten alacağınız birkaç paket karbonat ile sağlıklı bir şekilde evinizi temizleyebilirsiniz. HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte evde karbonatın sıra dışı kullanım alanları:

Tuvaletler

Bazı tuvaletler leke tutmaz bir kaplama ile kaplanmış olsa da, klozet ise hala renklenme riski altındadır. Duran suda bulunan mineraller porselenin rengini değiştirebilir. Mineral bakımından zengin suya sahip bölgelerde ise kahverengi veya pas renkli halkalar, özel bir sorun oluşturabilir. Bu lekelerin çıkarılması için genellikle kuvvetli asitli temizleyiciler gerekir. Bu ürünler ise cildinize, gözlerinize, burnunuza ve boğazınıza zarar verirken aynı zamanda porseleni yavaşça aşındırabilir.

Bu kimyasallar yerine öncelikle sifonu her tuvaletten sonra çekin. Ayrıca, şu yöntemi uygulayın: Tuvalete karbonat serpin ve 30 dakika bekletin. Ardından nemlendirmek için sirke (hafif asit) püskürtün, bir tuvalet fırçasıyla fırçalayın ve sifonu çekin.

Küvet ve lavabo

Küvetin etrafındaki bu kireçli halka, banyo yapan son kişinin kirli olduğunu göstermez. En hijyenik evlerde bile sabun köpüğü bulunabilir. Sabun köpüğü, vücut yağları ve sudaki mineral tuzlarla reaksiyona giren sabundaki yağlardan kaynaklanır. Küvetler, duşlar ve evyeler sabun köpüğüne yatkındır. Aynı şekilde, sert su sorunu ağırlaştırır.

Sabun köpüğü oluşumunu önlemek için kullandıktan sonra küvetleri ve lavaboları silin. Sabun köpüğü belirirse, karbonat ve bulaşık deterjanı karışımıyla ile ovalayın. Sabunların aksine, deterjanlar tuzla reaksiyona girmez ve birikmez.

Duşa kabin kapıları

Cam duşa kabin kapıları banyonuza çok güzel bir görünüm sağlar. Ancak köpüklü su lekesi, diş macunu veya tıraş kremi lekeleri, cam kapılarınızın güzelliğini perdeler. Çoğu profesyonel, duş kapılarını temizlemek için yaygın olarak kullanılan temizleme tozlarını tercih etmez. Çünkü yüzeyleri temizleyen minik, kumlu granüller küçük çizikler bırakabilir.

Buna karşılık karbonat suda çözünen bir tuzdur. Ve çapı sadece 65 mikron (0.0065 santimetre) olan karbonat granülleri hiçbir şeye zarar vermez. Nemli bir süngere biraz serpin ve camı silin. İyice durulayın ve kurulayın. Gerçekten şık bir yüzey elde etmek için, tüy bırakmamak ve çizgileri en aza indirmek için çekçek kullanın.

Musluklar

Tuvaletlerde olduğu gibi, durgun su kromun parlamasını engelleyebilir. Sonuç leke değil, mineral birikmesidir. Musluklar ve drenajların etrafındaki su havuzlarında mineraller dibe çöker ve sonunda lavabo veya küvet, kireçle kaplanır.

Özellikle kireci ve diğer mineral tortularını çözmek için formüle edilmiş ticari temizleyiciler, zehirleme endişelerinin yanı sıra krom, paslanmaz çelik, pirinç, bronz ve nikel kaplamaların rengini bozabilir ve onlara zarar verebilir. Diğer yandan sirke, metale zarar vermeden kireci çözer. Bununla birlikte, daha yavaş çalışır ve sürekli olarak uygulanması gerekir. Sirkenin etki edemeden kurumasını veya akmasını önlemek için  karbonatla karıştırıp macun oluşturun. Karışımı bölgeye iyice sürdükten sonra birkaç saat bekleyip durulayın.

Taş döşeme

Taş karo, güzelliği ve dayanıklılığı ile banyo duvarları ve zemini için popülerdir ve ayrıca buharlı duşlara dayanır. Yine de mermer, kireçtaşı, porselen ve diğer sırsız seramikler gibi birçok taş türü, ticari temizleyicilerdeki asitler tarafından kazınır veya matlaşır. Uzmanlar, taş karolarda oluşan ruj, oje ve bebek yağı gibi yağlı lekeler için alkali temizleyicilerin gerektiğini vurguluyor.

Yaklaşık 9 pH değerine sahip olan karbonat, iyi bir nokta temizlik ürünüdür. Lekeyi kalın bir karbonat ve sudan oluşan hamurla kaplayın. Lekenin çıkması için 24 ila 48 saat bekledikten sonra yüzeyi iyice durulayın ve kurulayın.

Sıva harcı

Harç temizlik rutininde sıklıkla göz ardı edilir. Oysa taş karolar arasındaki bu çatlaklar, pahalı bir duvar veya zemin kaplamasının görünümünü bozabilir. Daha da kötüsü, kirli harç küf ve bakterilerin üremesini kolaylaştırır,  daha fazla soruna, masrafa ve hatta hastalığa neden olabilir.

Karbonat ve suyla birlikte akışkan bir hamur yapın ve eski yumuşak kıllı bir fırça ya da diş fırçasıyla hafifçe ovalayın. Mantar tespit ederseniz, üç ölçü karbonat ile bir ölçü ağartıcıyla daha kalın bir karışımla hazırlayıp bununla temizleyin. Her iki karışımı da bol suyla yıkayın ve iyice kurulayın.

Vinil

Karbonat, vinil yüzey tiplerinde de temizlik açısından çok fazla kullanımına sahiptir. Zeminden başlamalısınız. Bir tutam karbonatı yere serpin, ıslak bir süngerle hafifçe ovulayın. Böylece, karbonat vinil zemindeki lekeler çıkaracaktır. Ancak, zeminin ıslanmamasına dikkat edin ve daha sonra iyice kurulayın.

Hava

Karbonatın, buzdolabındaki kokuları yok etme özelliği, banyoda da işe yarar. Karbonatı en sevdiğiniz kokulu banyo tuzlarına karıştırın. Karışımı, tuvalet tankının arkasına güzel bir kaba koyun. Yaklaşık 3 ayda bir bunu değiştirin. Lavabonun altından yayılan kokularla baş etmek için, eski bir külotlu çorabın bacağını kesin ve içine yarım fincan karbonat ekleyin. Ağzını bağlayıp lavabonun altındaki boruların etrafına asın.

Kişisel bakım

Karbonat, kişisel bakım setinizde yer alcak en uygun bileşen olabilir. Karbonat, antibakteriyel bir diş macunu – bir diş temizleyicisidir. Bir diş fırçasına biraz uygulayın ve normal şekilde dişlerinizi fırçalayın. Durulama ve gargara olarak karbonat ve su çözeltisi kullanın.

Diğer tuzlar gibi, karbonat da su ve içinde çözünmüş olan herhangi bir maddenin dışarı çekilmesiyle cildin şişmesini azaltmaya ve temizlemeye yardımcı olur. Leğen içerisinde ılık suda birkaç çorba kaşığı karbonatı eritin, bu su yorgun ayaklarınız için rahatlatıcı bir fayda sağlar. Ayrıca karbonatla su karışımından macun yapın. Böcek ısırdığında veya arı soktuğunda, bu macunu etkilenen bölgeye uygulayın. Karbonatın alkali kalitesi böcek tükürüğündeki asitleri nötralize eder. (Vasfiye Özcanbaz)