Kategoriler
Yaşam

Tok tutuyor ve sindirime yardımcı oluyor…

Mevsiminde tüketilen her türlü sebze ve meyve, metabolizmanızı destekler. Bu şekilde doğru vitamin, mineral ve lif, protein, yağ ile karbonhidrat dengesi sağlıklı olmanıza yardımcı. Tüm meyve ve sebzeleri kendi mevsiminde tüketilirse daha faydalı olur.

Vücudunuzun sağlıklı olması için her zaman desteğe ihtiyacı var. Bu desteği tükettiğiniz sebze ve meyvelerle karşılayabilirsiniz. Self isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte ilkbahar mevsiminde tüketeceğiniz ve metabolizmanızı güçlü tutacak gıdalar:

Çilek

Küçücük olmasına rağmen besin değeri yüksektir. Bir kase çiğ çileğin kalorisi 50’nin altındadır ve günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 150’sini karşılar.

Turp

İlkbaharın çok yönlü sebzelerinden biri turptur. Araştırmalara göre, turpun suyunu içerseniz metabolik oranınız yükselir. Suyu bol, kalorisi az olan turpu salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Enginar

Lifle dolu bir sebze olan enginar, sindirimi, kan şekerini ve iştahı düzenlemeye yardımcıdır. Yarım kase enginarda 7 gram lif bulunur ve lif uzun süre tok kalmanızı sağlar.

Kayısı

Altın renginde, bal tadında kayısılar demir deposudur. Günde çeyrek kase kuru kayısı ya da 2-3 tane taze kayısı yiyerek demir ihtiyacınızın neredeyse yüzde 20’sini karşılarsınız.

Bakla

Demir açısından zengin olan bakla mükemmel bir lif kaynağıdır. Demir eksikliğinde metabolizmanız yavaşlar. Ayrıca baklada porsiyon başına 7 gram yağsız, kas yapan protein bulunuyor.

Kuşkonmaz

Az kalorili, yüksek besin değerine sahip olan kuşkonmazın pişmiş bir kasesinde sadece 30 kalori vardır. Ancak önerilen günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 73’ünü, K vitamininin yüzde 180’ini ve folat ihtiyacınızın ise yüzde 61’ini karşılar. Ayrıca kuşkonmaz doğal bir idrar söktürücüdür. Vücudunuzdaki aşırı sodyumu atar.

Karalahana

Mevsiminde tüketilen karalahana çok besleyicidir. Kase başına içerdiği 137 miligram ile kalsiyum deposudur. Ayrıca içindeki lifler metabolizmanızı hızlandırır. Kalsiyum vücudunuzun daha fazla yağı metabolize etmesine yardım eder.

Karahindiba

Karahindiba özellikle A ve K vitamini açısından zengindir. Doğal bir idrar söktürücüdür, şişkinliği ve su tutulmasını hafifletir, iştahı bastırır ve sindirimi düzenler. Bu nedenle bu sebzeyi salatalarınıza eklemelisiniz.

Şeker bezelye

Bu tatlı kıtır sebzeler sizi şişirmeden tok tutar. Bir kasesinde 35 kalori vardır, lif açısından zengindir, şişkinlikle savaşır.

Kan portakalı

Bol miktarda C vitaminiyle dolu olduğu bilinen kan portakalı, tatlı şeylere karşı olan iştahınızı doyurur. Kan portakalının suyunu içmek yerine kendini yiyin, çünkü portakaldaki lifler sindirime yardımcı olur. (Vasfiye Özcanbaz)