Kategoriler
Aktüel

Gövdesinden su fışkıran dut ağacının sırrı!

Her yağmur yağdığında Karadağ’ın güneyindeki Dinoša adlı bir köyde eşsiz bir doğa olayı yaşanmakta. Çayırda yer alan bir dut ağacı, bir fıskiye gibi etrafına su saçıyor.

Adriyatik kıyısında yer alan Karadağ’ın güneyindeki Dinoša adlı bir köyde her yağmur yağdığında eşsiz bir doğa olayı yaşanmakta. Çayırdaki bir dut ağacı, bir fıskiye gibi etrafına su saçıyor.  AmusingPlanet’te yer alan habere göre, yağmurlar yeraltı sularını artırıyor ve oluşan ilave basınç sayesinde sular ağaç gövdesindeki çatlaklar boyunca yukarıya çıkıp ağacın ortasındaki oyuktan fışkırıyor. Çayırdaki bulunan diğer deliklerden sular fışkırıyor. Bu sayede tüm alan küçük bir dere gibi akıyor.

Ağaç 100-150 yaşında olabilir

Bölgede yaşayan bir sakine göre, bu durum son 20-25 yıldır veya belki de daha uzun zamandır yaşanmakta. Ağacın ise 100 ila 150 yaş arasında olduğunu tahmin edilmektedir.

Karadağ’ın ağaç çeşmesi gerçekten eşsiz bir doğa olayı olsa da, yeraltından tek su çıkışı örneği değil. Estonya’nın Tuhala köyünde de, etkili bir sağanaktan sonra su fışkıran kuyu var. Yeraltı nehrinin üzerinde bulunan kuyudan fışkıran su, yağmurun ardından oluşan basınç sayesinde bazen yarım metre yüksekliğe kadar ulaşmakta. Bu durum birkaç gün devam ediyor ve bu süre içerisinde saniye 100 litreden fazla su akabiliyor. (Vasfiye Özcanbaz)