Kategoriler
Yaşam

Güzel bir gülüşe sahip olmanın yolları

Çocukluğumuzda pırıl pırıl, bembeyaz olan dişlerimiz yıllar geçtikçe sararmaya ve lekelenmeye başlar. Yediğiniz, içtiğiniz gıdalara dikkat ederek bu lekelerden bir nebze kurtulabilirsiniz. Ancak her zaman güzel ve parlak bir gülüşünüz olmasını istiyorsanız bundan daha fazlasını yapmalısınız.

Kim pırıl pırıl parlayan bembeyaz dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak istemez ki? Dengeli beslenme ve kişisel bakımınıza dikkat ederek siz de parlak dişlere sahip olabilirsiniz. WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte güzel bir gülüşe sahip olmanın yolları:

Diş fırçanızı değiştirin

Diş fırçasının kılları zaman geçtikçe yıpranır, yassılaşır ve aşınır. Daha parlak bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız normal diş fırçalarınızı her 3-4 ayda bir değiştirin ve elektrikli diş fırçaları için ise üretici firmanın tavsiyelerini uygulayın. Grip, soğuk algınlığı ya da iltihaplı bir hastalık geçirdiğinizde ise diş fırçanızı hastalığın başında ve sonunda değiştirerek mikroplardan uzak durabilirsiniz.

Önce diş ipi mi yoksa diş fırçalama mı önemlidir?

Önce diş ipi kullanmak dişlerinizin arasında kalan artıkları temizleyerek dişlerinizin daha etkili fırçalanmasına yardım eder.  Diş ipini kullanamayacağınızı düşünüyorsanız eczaneden diş ipi tutucu alabilirsiniz. Dişlerinizi fırçalarken de diş fırçasını diş eti sınırınıza 45 derecelik açıyla tuttuğunuzdan emin olun. Daha sonra ileri geri nazikçe fırçalayın.

Diş hekiminden korkmayın

Diş hekimi koltuğunda olmak sizi endişelendiriyorsa, bir dahaki randevunuza bir müzik çalar ve kulaklık götürün. Ayrıca düzenli olarak nefes almaya odaklanın. Hepsinden önce diş hekiminize korkularınızı anlatın. Sizi anlayıp yardım etmeye çalışacaktır.

Kürdanlarla işinizi kolaylaştırabilirsiniz

Eğer diş ipi kullanamıyorsanız kürdan dişlerinizin arasındaki gıda parçalarını çıkarmada işe yarayacaktır. Ancak nazikçe davranmanız gerekir. Kürdanı çok sert bastırırsanız diş etleriniz zarar görebilir ya da kürdan diş eti çizgisinin altında kırılabilir. Diş ipi dişleriniz arasında kalan kalıntıları kürdandan daha iyi temizler ve plak oluşumuyla mücadele eder. Düzenli olarak kürdan kullanmak diş hekimi müdahalesi gerektiren daha büyük problemlere yol açabilir.

Bazı ilaçlar ağız kuruluğuna yol açabilir

Ağzınızın sağlıklı olması için tükürüğe ihtiyacı vardır, fakat anti-depresanlar, yüksek tansiyon ilaçları ve alerji tedavisinde kullanılan anti-histamin gibi birçok ilaç tükürüğünüzü kurutur. İlaçlar en yaygın ağız kuruluğu nedenidir. Ağzınızı nemli tutmak için, sıvı alımınızı arttırın, yapay tükürük üretmeyle ilgili olarak diş hekiminizle konuşun ya da yemekten sonra şekersiz sakız çiğneyin.

Beyaz dişler için peynir yiyin

Peynirin içindeki kazein ve whey protein mineral kaybını azaltarak diş minenizi koruyacaktır. Ayrıca peynir yaşamınız ve dişleriniz için önemli olan kalsiyum içerir. Beslenmenizde D vitamini içeren gıdalar yemeyin unutmayın. D vitamini kalsiyumun daha iyi emilmesine yardım eder. Sütte, yumurta sarısında ve balıkta bol miktarda D vitamini vardır.

Kabartma tozuyla lekeleri çıkarın

 Kahve, çay gibi dişlerinizde leke yapacak yiyecek ve içecekleri seviyorsanız dişlerinizi ayda 2 kez kabartma tozuyla fırçalamayı deneyin. Eğer kabartma tozu dişlerinizi ya da diş etlerinizi tahriş ediyorsa kabartma tozu içeren diş macunu deneyin ya da dişlerinizi kabartma tozu kullanın.

Gıdalar dişlerinizde leke yapabilir ya da dişlerinizi parlatabilir

Çileklerin dişleri beyazlatıcı özelliği vardır. Yaban mersini, kahve ve sigara gibi gıdalardan sonra dişlerinizi hemen fırçalamak en iyisidir. Renklerin bozulmasını azaltmaya yardım etmek için dişlerinizi fırçalayın ve elma, armut, havuç ya da kereviz gibi yiyecekler yiyin. Bunların hepsi dişlerinizi yıkayıp temizlenmesine yardım eder.

Asit reflünüzü düzenleyin

 Reflü hastalığınız varsa, ağız ve diş minesi sağlığınız için hastalığınızı kontrol altında tutmalısınız. Çikolata, asitli içecekler, çay, soğan ve sarımsak, süt ürünleri, domates, asitli meyveler ile baharatlı, yağlı ya da kızartılmış yiyecekler reflüyü tetikleyeceği için bu gıdalardan uzak durmalısınız.

Dilinize de dikkat edin

Ağız kokusu sorunu yaşamak istemiyorsanız her zaman dilinizi fırçalayın. Diliniz ağız kokusuna yol açan bakterilere ev sahipliği yaparlar. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi de düzenli olarak fırçalarsanız kokuya yol açan bileşenleri azaltırsınız. (Vasfiye Özcanbaz)