Kategoriler
Soru-Cevap

Televizyonu yakından izlemek gerçekten gözleriniz için zararlı mı?

Bugüne kadar annemiz ya da babamız televizyon önünden uzaklaşmamız konusunda bizi sürekli uyarmıştır. Büyüklerimiz söylüyorsa bunun iyi bir nedeni olabilir. Uzun süre yakından televizyon izlemek gerçekten gözlerimize zarar verir mi?

Televizyon izlerken ekranda sürekli yanıp sönen ışıklara, değişen görüntülere ve parlak renklere yakın mesafeden bakmak zararlı görünebilir. Ailemiz bunu nedeni konusunda emin olmasalar da, televizyondan uzaklaşmamız için sürekli bizi uyarırlar. HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, bu uyarının bazı tarihsel temelleri var. 60’lı yılların sonuna kadar televizyonlar az miktarda radyasyon yayıyorlardı. Bu radyasyon ölçülebiliyordu, ancak zararlı değildi. Gün içerisinde saatlerce doğrudan televizyonun önünde otursanız da X-ray ışınının yaydığı  radyasyon dozunu alamazdınız.

Yine de, anne-babaların televizyonun yakınında oturan çocuklar için huzursuz hissetmiş olmaları anlaşılabilir bir durumdur. Örneğin, 1967’de General Electric ürettiği 90.000 televizyonu geri çağırdı. Çünkü bir fabrika hatasından dolayı televizyonlar normal radyasyon miktarının 10 ila 10.000 katını üretmişti. Kuşkusuz bu durum televizyon izlerken uzakta ve koltukta arkanıza yaslanarak izlemeye devam etmeniz gerektiğinin kanıtı.

Günümüz televizyonları radyasyon yayıyor mu?

Bugün kullandığımız LCD ve plazma televizyonlar, kesinlikle radyasyon yaymıyor. Fakat televizyona çok yakın oturmak çocuğunuzun gözlerini yorar ve baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca karanlık bir odada televizyon izlerken gözlerimizin daha fazla çalışması gerekir, bu nedenle özellikle çocuklar televizyon izlerken odanın ışıklarını açık tutmalısınız. Bunun yanında televizyon izlerken oturmak gerekir. Bazı çocuklar yerde yatarak televizyon izlemeyi sevse de bu açı çocuğun boynunu ve gözlerini zorlar ve baş ağrısına yol açabilir.  Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise, çocuğunuz düzenli olarak televizyonu bir adım önünden izliyorsa, mutlaka göz doktoruna gitmelisiniz. Bu sorun gözlükle kolayca çözülebilir. (Vasfiye Özcanbaz)