Kategoriler
Aktüel

Dev çam ağaçlarıyla çevrili göz alıcı kanyon

Amerika’da bulunan göz alıcı kanyon, çapı 1,5 metreden fazla yüksekliği ise 45 metre civarında olan dev çam ağaçlarıyla çevrili. Vanilya veya tereyağı kokusuyla insanı büyüleyen bu ağaçlar, milli parktaki yürüyüş parkında dolaşanları şaşırtıyor.

ABD’nin Utah eyaletinde yer alan Bryce Kanyonu Ulusal Parkı, devasa boyutlarda çam ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Ağaçlardan bazılarının çapı 1,5 metrenin üzerinde. Ağaçlar, 45 metre gibi inanılmaz yükseklikleri sayesinde kanyondaki uçurumların üzerine çıkıyor. AmusingPlanet’te yer alan habere göre, Hantal ağaç (ponderous) olarak bilinen bu çam ağaçları, Güneybatı’daki en büyük kereste ağacıdır. Bu dev çam ağaçları kokusu sayesinde kolayca tanınırlar, çünkü Ponderosa Çam ağaçlarının kabuğu vanilya veya tereyağı gibi kokuya sahip.

Kanyon içerisinde hemen her yerde karşılaşabileceğiniz dev çam ağaçları, Milli Park boyunca sayısız yürüyüş parkuruna ayrı bir manzara katıyor. Bununla birlikte, en görkemli manzaralar, kanyon katından yükselen dev çam ağaçları nedeniyle bu şekilde adlandırılmış olan Ponderosa Kanyonu’nda olabilir. Daha yüksek kotlarda ise ziyaretçileri şaşırtan farklı türlerde çam ormanları bulunur. Noel çamı olarak bilinen “Douglas çam ağaçları” ise kuru iklime rağmen, şaşırtıcı şekilde Bryce Kanyonunda yaygın şekilde görülür. En fazla parkın güney yüksek kotlarında bulunan Douglas çamı, aynı zamanda ana amfitiyatrodaki gölgeli bölümlerde ziyaretçileri büyüler. (Vasfiye Özcanbaz)