Kategoriler
Yaşam

Ek gıdaya geçişte siz de bu hatalara düşmeyin!

Yeni doğan bebeklerin bağırsak florası her gıdayı sindiremediğinden, bebeklerin altıncı aylarını doldurduktan sonra ek gıdaya geçmesi gerekir. Bu süreç yeni anne olanlar için oldukça endişe verici bir durum. Bu dönemde annelerin bilinçli olması ve her söylenene inanmaması gerekiyor.

Bilimsel çalışmalar da bebeklerin bağırsak florasının sadece anne sütünü sindirebildiğini ve ilk 6 ay sadece anne sütünün yeterli olduğunu gösteriyor. İlk 6 ay anne sütü ile beslenmenin, bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamada çok önemli olduğunu belirten Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İmre İnce Gökyar, “Anne sütü mikrobiata denilen bağırsak florasının gelişimini sağlar ve bebeklerin yetişkinlikte de daha sağlıklı olmasına katkıda bulunur. Anne sütünün yetmediği durumlarda ise anne sütüne en yakın formül mama seçilmelidir.” dedi.

6. aydan sonra ek gıdaya geçilirken doğru, taze, besleyici ve sağlıklı ek gıda verilmesinin önemini vurgulayan Dr. İmre İnce Gökyar, ek gıdaya geçiş sürecinde annelerin doğru bildiği 6 yanlışı anlattı ve önerilerde bulundu.

İşte annelerin doğru bildiği yanlışlar

Yanlış: Ek gıdaya erken başlanmazsa bebek farklı tatlara alışmaz

DOĞRUSU: Anne sütü canlı bir süt olup, annenin yediklerine, baharatlara, iklime ve mevsimlere göre farklılık gösteriyor. Bu da bebeğin değişik tatlara zaten alışık olduğunu kanıtlıyor.

Yanlış: Gece sık uyanan bebekler ek gıdaya başlamalı

DOĞRUSU: Burada bebeğin huzuru ve kilo alım hızı önemli. Kilo alımı yeterli olan bir bebeğin doymadığı ya da gece acıktığı yorumunu yapmak doğru değil. 4. aydan sonra bebeklerin çevresine ilgisi artıyor ve bebeklerde sık uyanmalar görülebiliyor.

Yanlış: Kilosu az olan bebeklerde ek gıdaya erken başlamalı

DOĞRUSU: Öncelikle annenin beslenmesinin sorgulanması, gerekirse anneye vitamin ve mineral desteğine başlanması gerekiyor. Bu da yeterli olmuyorsa 6. aya kadar eksik, anne sütüne en yakın formül mama ile tamamlanmalı.

Yanlış: Bebeklere yağsız, diyet süt verilmeli ve kırmızı et verilmemeli

DOĞRUSU: Erişkinlerin aksine bebek beslenmesinde doğal yağların yeri çok önemli. Bebeklerin günlük protein ve vitamin ihtiyaçları da erişikinlerden yaklaşık 4 kat daha fazla. Dolayısıyla bebek beslenmesinde hayvansal yağlar, kırmızı et ve zeytinyağının doktorun önerdiği ölçüde tüketilmesi önem taşır.

Yanlış: Önerilen miktarı tüketmesi için bebeği zorlamak

DOĞRUSU: Ek gıdaya geçiş bebeğin çiğneme, yutma ve bir beslenme ritmi kazanma dönemi. Ek besinler doktorun önerdiği saatlerde ve açken denenmeli fakat bebeğin ne kadar yiyeceği bebeğe bırakılmalı. Ardından anne sütü ile desteklenmeli.

Yanlış: Blender kullanılmamalı, her şey bebeğin eline verilmelidir

DOĞRUSU: Her bebeğin emmeden çiğneme fonksiyonlarına geçişi farklıdır. Özellikle 6. ayda ek gıdaya yeni başlanırken gıdaların ezilerek denenmesi daha doğrudur. 7. aydan itibaren bebek hazırsa elle beslenmeye geçilebilir. Bebek hazır değilse kesinlikle ısrar edilmemeli.