Kategoriler
Soru-Cevap

Çay mı kahve mi hangisi daha faydalı?

Her ikisinin de ayrı ayrı sadık bağımlıları olsa da, bugüne kadar hangisinin sağlığınız için daha yararlı olduğu tartışılıp durdu. Hangisinin daha yararlı olduğunu haberimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Hem kahve hem de çay, içerdikleri sağlıklı maddeler sayesinde sağlığınız için yararlıdır, ancak aralarındaki dinamik etkileşim sizin için en büyük yararı oluşturabilir. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, çayın ve kahvenin ayrı ayrı faydalarını öğrenerek hangisinin daha yararlı olduğunu bulacaksınız.

Kahvenin faydaları neler?

Kahvenin Parkinson hastalığı ve tip 2 diyabet riskinin azalmasıyla iligili olduğunu söyleyen Miami’de yaşayan Beslenme Müdürü Kimberly Gomer,  aynı zamanda kahvenin rahim ve melanom dışındaki cilt kanseri gibi bazı kanserlere yakalanma riskini azalttığında dikkat çekti. Dünya çapında 500 binden fazla insanın katıldığı araştırmaya göre, kahve içmek çeşitli nedenlerden dolayı ölüm riskini azaltıyor. Bu durum günde sekiz bardak içen insanlarda bile geçerli. Ancak kahvenizi şeker veya kremayla doldurmayın, aksi takdirde kahvenin tüm faydaları tamamen silebilirsiniz.

Çayın yararları neler?

İster kafeinli ister kafeinsiz olsun çay ve yeşil çay, kanser, kardiyovasküler hastalık, kemik erimesi, ve diş eti hastalığını azaltmak gibi faydalar sunan besin maddeleri içerir. Bunlar, kan basıncını düşürmeye, bunama ile felç riskini azaltmaya ve aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olan antioksidanlar ve polifenollerdir.

Bunların yanı sıra, araştırmalar, siyah çay içenlerin, belki de Epigallokateşin Gallat (EGCG) adı verilen bir bileşen sayesinde, vücutlarında daha az iltihaba sahip olduğunu göstermektedir. Enflamasyon (iltihap), artritten kalp hastalığına kadar birçok tıbbi duruma bağlıdır. Aynı zamanda EGCG, beyinde Alzheimer hastalığına bağlı plak oluşum riskini azaltabilir.

Peki hangisi daha sağlıklı ve faydalı?

Çay sadece bir neden dolayı sağlığınız için daha fazla yarara sahiptir: Çok miktarda güçlü antioksidanlar ve polifenoller. Bu maddeler kahvede de bulunmasına rağmen çayda genellikle daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur.

Kahve ve çayın yararları olduğunu belirten Fonksiyonel tıp uzmanı Will Cole, tüm çayların polifenol ve antioksidan içeriği nedeniyle antibakteriyel, anti-enflamatuar ve anti-viral yarara sahip olduğunu ve ayrıca farklı çay türlerinin kendi benzersiz yararları bulunduğunu da vurguladı.

Tüm bunların yanında, kafeine karşı hassasiyetiniz varsa, ikisinden de uzak durmanız gerekebilir. Kahvenin içerisinde çaydan daha fazla kafein bulunur. Kahvede fincan başına 92 ​​miligram, çayda ise yaklaşık 50 miligram kafein mevcut.

Her ikisinin de faydasını kazanmak için düzenli olarak tüketmeniz daha iyi. Araştırmalar, her gün kahve ve çayı bir arada içenlerin, yalnızca kahve içenlere göre daha düşük ölüm riskine sahip olduğunu gösterir. Seçim sizin… (Vasfiye Özcanbaz)