Kategoriler
Teknoloji Yaşam

Çocuklar, İngilizce’yi video oyunlarıyla öğrenebilir mi?

Günümüzde çocukların ve gençlerin oynamaktan asla bıkmadığı, saatlerce başından kalkmadığı video oyunları, çocukların yabancı dil öğrenmelerine yardımcı olmak için kullanılabilir mi?

Dünyanın neresinde olursa olsun herhangi bir oyuncu, belirli oyun türlerini oynamanın bazı gerçek yaşam becerileri geliştirebileceğinin farkındadır. Interesting Engineering’te yer alan habere göre, yeni bir şeyler öğrenme ya da dil becerilerini geliştirme de bunlardan biri.

Sınıflarda gösterilen öğretici oyunlarının çoğu çocuklara hitap ederken aynı zamanda daha eğlenceli oyunlarla da dil gelişimlerine de katkı sağlarsınız. Bunun nedeni ise bu tür online rol yapma oyunları, ses ve metin biçimindeki genişletilmiş diyaloglarla sık sık sürükleyici hikayelere sahiptir.

Yeni biçimlenmeye başlamış yabancı dil becerilerinizi, diğer yabancı oyuncularla çevrimiçi oyunlarda bile uygulayabilirsiniz! Bazı bilinmeyen kelimeleri veya cümleleri araştırmak, sizi gerçekten yeni dilde uzmanlaşmaya itecek.

Video oyunları hangi becerileri geliştirebilir?

Video oyunlarının oyuncuların bir takım becerileri geliştirdiği kanıtlarla gösterildi. Bunlar el-göz koordinasyonundan bilişsel gelişimde ilerlemeler (özellikle hızlı karar vermede) olarak kendini gösterir. Bununla birlikte oyunlar, dil becerilerinizi de geliştirebilir. Uzun soluklu çeşitli araştırmalar, oyunların diller için faydalı ve anlamlı bir bağlam sağlamak için kullanılabileceğini gösterdi. Oyunların, öğrencileri akranlarıyla etkili bir şekilde etkileşim kurmaya teşvik ettiği de ortada.

Video oyunları dil öğrenmek için uygun mu?

Çeşitli çalışmalara göre, video oyunları dil öğrenmede yardımcı. Ancak, söz konusu video oyunlarının, eğitime daha fazla odaklandığı akılda tutulmalı. Oyunları dil derslerinde kullanan öğretmenler, öğrencilerin geleneksel öğretim yöntemlerinden ziyade, sürece daha fazla ilgi duyduklarını fark etmişler. Öğretmenlerin gözlemlerine göre, bilgisayar oyunları oynayarak geliştirilen dillerin sadece temel yapısı değil, bununla birlikte müzakere becerileri, tartışma veya kurallarla teknik veya öğretici dil de geliştirilir.

Ayrıca, öğretmenler ve akademisyenler, oyunların yalnızca bir öğretim yardımı olarak kullanılması gerektiği kanısındadırlar. Geleneksel dil öğreniminin bazı unsurlarının yerini almak için tam olarak oyunlara güvenilmez. (Vasfiye Özcanbaz)