Kategoriler
Aktüel

Pembe göllerin sırrı!

Avustralya’da bulunan Hillier Gölü, pembe rengiyle görenleri şaşırtıyor. Dar bir kumsal şeridi ve yeşil alanla okyanustan ayrılan göl, yaklaşık 600 metre uzunluğa sahip. Pamuk şekerini andıran gölün sırrı bilim adamları tarafından çözüldü.

Avustralya’nın batı kıyısında bulunan Middle adasında yer alan Hiller Gölü, pembe rengiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Bilim adamları, Hillier Gölü gibi pembe su kütlelerinin halobakteriler ile birlikte pembe göller gibi tuzlu ortamlarda gelişen Dunaliella salina olarak bilinen bir tür alı içerdiğini tespit ettiler. HowStuffWorks’te yer alan habere göre, halobakteriler tarafından salgılanan karotenoid kırmızı pigmentler ve D. Salina algleri de pembe göllerin diğer renklerinden sorumludur. Buna benzeyen algler aynı zamanda Çin’de bulunan Ölü Deniz’de de var.

Avustralya’nın güneybatısında yer alan ülkenin ikinci büyük milli parkı olan Murray-Sunset Ulusal Parkı’nda dört pembe göl bulunuyor. Göllerdeki tuz içeriği nedeniyle gölün suyu içilmez. Yıl boyunca sürekli pembe olan Hillier Gölü’nden farklı olarak, Murray-Sunset’te bulunan pembe göllerin rengi, yaz mevsimi boyunca değişir, koyu pembeden açık somona benzer bir renge döner. (Vasfiye Özcanbaz)