Kategoriler
Sağlık

Başınız ağrıyınca ilaçtan önce doğal tedavileri deneyin

Bugüne kadar yaşamı boyunca baş ağrısı sorunuyla karşılaşmayan kimse yoktur. Hatta günümüzde artık çocuklarımızın bile başı ağrıyor. Başınız ağrıdığında hemen ilaç almamalısınız.

Farklı nedenlerden kaynaklanan baş ağrısı ile mücadelede doktora danışmadan ilaç almamalısınız. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, ilaç yerine evde uygulayabileceğiniz doğal tedavilerin hazırlanması düşündüğünüzden daha kolay.

Hızlı bir iyileşme sağlayan evde tedavi yöntemlerini denemeye ne dersiniz? 

Kahve

Illinois Üniversitesi’nde yapılan klinik deneylere göre, kan damarlarının genişlemesini azaltan kafein baş ağrısının yoğunluğunu ve frekansını da azaltabiliyor. Bir gruptaki katılımcılara sadece kafein verildi ve yüzde 58’i baş ağrılarının tamamen geçtiğini belirttiler. Diğer gruptaki katılımcılar ise ibuprofen (ağrı kesici) ile birlikte kafein verildi ve katılımcıların yüzde 70’inde belirtilerin yok olduğu görüldü. Başınızın ağrıyorsa bir fincan kahve içmeyin deneyin.

Sıcak ya da soğuk uygulama

Gerilim tipi (baş ve boyundaki daralmalardan kaynaklanan veya stres, kaygı, uykusuzluk nedeniyle oluşan ) baş ağrısını ağrı kesici ilaç kullanmadan tedavi etmek için  sıcak suyun içine bir bezi batırın, sıkın ve alnınıza ya da boynunuza kompres yapın. Böylece gergin kaslarınızın gevşediğini hissedeceksiniz. 

Damarsal başağrınızı (migren, küme başağrısı) hafifletmek için soğuk su kullanarak aynı prosedürü izleyin. Çünkü soğuk su kan damarlarını daraltır, kan akışını azaltır ve başağrınızın geçmesini sağlar. 

Masaj tedavisi

Şakaklarınızın üzerine orta parmağınızı kullanarak masaj yapın. Baş ağrısını iyileştirmek için 2-3 dakika boyunca saat yönünde daireler çizerek masajı devam ettirin.

Ayak banyosu

Vücudun aşağı kısmına akan kan başınızda bulunan kan damarlarındaki basıncı azaltacaktır. Zonklama yapan damarsal baş ağrısını hafifletmeye yardım etmek için ayaklarınızı içinde hardal tozu karıştırılmış sıcak suyla doldurulmuş küçük bir küvete batırın. Yarım saat sonra hızlıca ayaklarınızı havluya sarın ve kurutun. 

Zencefil çayı tedavisi

Zencefil özellikle migren ağrısının iyileşmesinde etkilidir. 3 fincan suyun içine 2 yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefili karıştırıp çay yapın. 4-5 dakika demlenmesini bekleyin, sonra çay fincanın içine küçük bir süzgeçle çayı süzün. Baş ağrınızın geçmesi için çayınızı yudumlayın. 

Baş bandı tedavisi

Kafatasınıza giden kan akışını azaltmak için bir fular, baş örtüsü ya da bandanayla başınızı iyice sıkın. Birkaç dakika sonra baş ağrınızın biraz geçtiğini hissedeceksiniz. (Vasfiye Özcanbaz)