Kategoriler
Teknoloji

Robotlar artık mutfakta yemek hazırlanmasına yardım edecek

Kaliforniya merkezli bir teknoloji şirketi NVIDIA, robotların insalarla güveli bir şekilde çalışmasını sağlamak için robotlara bunu öğretecek robotik araştırma laboratuarı açıyor. 

Seattle’da yeni bir robotik araştırma laboratuarı açan şirket, çoğunlukla bir mutfak işlerinde usta robotlarla ilgili araştırmalarını yürütmektedir. InterestingEngineering’ta yer alan habere göre, laboratuarın amacı, gelecek nesil robotların insanlarla güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. 

Daha önce yaptıkları robotik araştırmalarının tamamen entegre sistemlerden ziyade küçük, bağımsız projelere odaklandığını söyleyen laboratuvar şefi Dieter Fox, “Robot kontrolü ve algısı, bilgisayar görüşü, insan-robot etkileşimi ve derin öğrenme konularında işbirlikçi, disiplinler arası bir uzmanlar ekibini bir araya getiriyoruz”dedi.

Tamamen entegre sistemler

Laboratuvarda robotik araştırmalarını gerçekçi senaryolarda araştıracak 50’ye yakın araştırma bilimcisi, öğretim üyesi ve öğrenci stajyer görev yapacak. Bu araştırmalardan ilki, bir robotlaşacak kolun dolaplardan eşya almaktan yemek pişirmeye yardım etmek için her şeyi yaptığı gerçek mutfağı kapsıyor. 

Robot, NVIDIA’nın foto-gerçekçi simülasyondaki uzmanlığını temel alarak, yalnızca kendi simülasyonuna dayanan belirli nesneleri tespit etmek için derinlemesine öğrenmeyi kullanıyor. Bu nedenle, sıkıcı manuel veri etiketlemesi gerekmiyor.

Eşsiz sistem, laboratuvar araştırmacıları tarafından geliştirilen en yeni teknolojileri birleştiriyor. Bu teknolojiler, robotun nesneleri algılamasını, kapı ve çekmecelerin konumunu izlemesini ve nesneleri tutmasını ve onları bir noktadan diğerine taşımasını sağlayacak. (Vasfiye Özcanbaz)