Kategoriler
Yaşam

Soğanın duymadığınız ilginç kullanım alanları

Gözlerinizi yakıp ağlamanıza neden olan soğanı sadece mutfağınızda değil sivilceleriniz, yanıklarınız ve hatta camlarınızın temizliği için kullanabilirsiniz. 

Yeni boya kokusunu ortadan kaldırın

Yatak odanızın yeni rengi harika görünüyor, ancak koku nedeniyle mideniz bulanıyor, kendinizi iyi hissetmiyorsanız soğandan yardım alabilirsiniz. Soğanı ortadan ikiye keserek yarısın tabağa koyup yatak odanızın bir köşesine, diğer yarısını odanın diğer köşesine yerleştirin. Soğan birkaç saat içinde kokuyu içine çeker ve siz de rahat bir uyku çekersiniz.

Arı sokmasını iyileştirir

Sokakta, parkta ya da balkonunuzda otururken arı sokarsa hemen bir dilim soğan kesin ve arının soktuğu bölgeye yerleştirin. Soğan acınızı hafifletecek. Şunu unutmayın ki, soğan sadece acıyı hafifletiyor, arının sokma etkisini geçemiyor.  Bu nedenle arı veya diğer böcek sokmalarına karşı ciddi şekilde alerjiniz varsa, derhal tıbbi yardım isteyin.

Yanıkları rahatlatır

Soğan sadece arı sokmalarına iyi gelmez, bununla birlikte herhangi biryeriniz yandığında tanığın acısını rahatlatır. Evde tedavi uzmanları, soğan suyunun yeni oluşmuş yanık için mükemmel bir balsam olduğunu ve hatta kabarmayı önlemeye yardımcı olacağını belirtiyor. İşin sırrı ise soğanın hemen o an hazırlanması yani taze olmasında. 

Camlarınızın donmasını önler

Soğan otomobilinizin bile kışa hazırlanmasına yardım eder. Sadece bir gece önceden ön camınıza bir soğanı kesip sürerseniz sabah otomobilinizin camındaki buzları kazıyarak zamandan nasıl tasarruf edebilirsiniz. Açıkça, soğan suyunda bulunan şeker, aracınız ile havadaki su yoğunlaşması arasında bir engel oluşturur. Şeker ayrıca buz moleküllerinin daha kolay parçalanmasına yardımcı olarak iki kat yardımcı olur.

Aknelerinizi tedavi eder

Soğan, yulaf ezmesi ve balı bir karıştırıcıda karıştırıp akne ve sivilce izlerinizin üzerine sürün. Yüzünüzü yıkamadan on dakika açık bırakın daha sonra suyla ince durulayın. Yaygın olarak kullanılan başka bir soğan maskesi ise 1 yumurta sarısı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı soğan suyu ve 2 yemek kaşığı salatalık suyundan oluşur.

Boya yapabilirsiniz

Soğanın kabuklarını külotlu çorabın içine doldurun. Bununla ipliklerinizi ve kumaşlarınızı boyayabilirsiniz. Kahverengi ve kırmızı soğan kabukları kullanarak turuncu, kahverengi ve pas rengi boyalar elde edebilirsiniz.

Bıçağın pasını temizleyebilirsiniz

Bıçaklarınızda oluşan pasları temizlemek için çelik yün veya ağır kimyasallar kullanmanız gerekmez. Paslı bıçağınızı üç veya dört kez büyük bir soğanın içine daldırın (bıçağınız çok paslıysa, bu işlemi daha fazla tekrarlayın). 

Izgaranızı temizleyin

Bir çatalın ucuna taze kesilmiş soğan parçasını koyun, bir kenarı kesin ve ızgaranızın telleri boyunca gezdirin. Soğana keskin tadı veren aynı bileşenler, kalan kiri ve yiyecek parçalarını gevşetmeye yardımcı olur. Bu işleme başlamadan önce ızgarayı ısıtın, makul bir sıcaklığa düştükten sonra soğanla iyice ovalayın.