Kategoriler
Teknoloji

Dünyayı değiştirmeye devam eden 7 inanılmaz teknoloji

İnsanlık için farklı alanda büyük faydaları olan teknolojiler, farkında olsanız da olmasanız da günlük yaşamınızı yeniden şekillendirecek. Şu an kullanmakta olduğumuz, son 10 yıl içinde gelişen teknolojiler, geleceğin daha kolay, hızlı ve eğlenceli olmasına yardım edecek.

Modern teknolojinin dünyamızda köklü bir değişiklik yapıp yapmadığını tartışabilirsiniz. Sadece son on yıl içerisinde gelişen teknolojiler, bize muazzam miktarda bilgi eklerken şaşırtıcı alet ve kaynakları kazandırdı. Konuya daha geniş bir çerçeveden bakarsak, modern teknolojinin evrimi, bizi evrenin sonuna, okyanustaki yeni derinliklere ve insan ruhundaki yeni yerlerine götüren sayısız değişikliği başlattı.

InterestingEngineering’ta yer alan habere göre, günlük hayatımızda modern teknoloji, akıllı saat ve akıllı telefon gibi birçok çok işlevli cihazın keşfedilmesini mümkün kılarken, hayatımızı daha kolay, hızlı, iyi ve daha eğlenceli hale getirdi. Bildiğiniz gibi, teknoloji hayatları değiştirir, ancak bazen hangi teknolojinin şu anda nereden hayatımıza nasıl geldiğini bile bilmiyor olabilirsiniz.

Önümüzdeki beş yıl boyunca, içinde yaşadığımız, her yönüyle aşina olduğumuz, bildiğimiz bu dünya değişecek ve bu değişime dahil olacak belirli teknolojiler var. Bugün bu teknolojileri ve dünyayı değiştirmeye nasıl devam edeceklerini kısaca inceleyeceğiz. 

Yapay Zeka / Robotik

Yapay zeka, karmaşık görevleri geliştiricileri olan insanlardan daha iyi bir şekilde tamamlayabilen “daha ​​akıllı” sistemler anlamına gelir. Tıp dünyasından tarıma kadar hemen her endüstriyi değiştirme gücüne sahip olan yapay zekanın sunacağı değişimler asla abartı değildir.

Ameliyathanelerdeki hassas işleri yapmak için yapay zeka motorlu robotlar kullanılacak. Yapay zeka sistemleri, vücudunuzda henüz belirti vermeyen, ölümcül olabilecek herhangi bir hastalığın teşhis ve önlenmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Aynı zamanda yapay zeka, çalışma ve oluşturma şeklimizi de değiştirecek. Alışverişten suçun önlenmesine, tarımdan profesyonel çizim yapmaya kadar her şeye yapay zeka dokunacak.

3D baskı

3 boyutlu (3D) baskının günlük hayatımız üzerinde çok büyük bir etkisi olacağı çok net belli. Her ne kadar 3D baskı, fikir ve projelerinizi ürün haline getiren sistem olsa da yıllar içinde yavaşça ve kesinlikle bozulmaya başladı. Adidas ve Nike gibi popüler firmalar, ayakkabılarda hafif ama dayanıklı malzemeler üretmek için 3D baskı tekniklerini benimsediler. Aprecia Pharmaceuticals gibi şirketler tamamen 3D organlar oluşturmaya devam ederken, NASA ise 3D baskıyı yalnızca uzay aracı parçaları değil, aynı zamanda Mars’ta gelecekteki yaşam alanlarının basımı için de uygun bir seçenek olarak kullanır. 

Mimari ve inşaat sektöründe bile 3D baskı, üreticilerin belirli bir fiyat ve zaman kapsamında evler inşa etmesine izin veriyor. Texas Start-up, ICON, şu anda 3D baskı ev teknolojisini kullanarak evsizliği sonlandırabilecek bir proje üzerinde çalışıyor. Gelecekte çocuklarınızın evlerini 3D olarak yazdırma şansı olabilecek.

Kendi kendine giden otomobiller

10 yıl içerisinde kendi şoförünüz olabilir. Tesla’nın hedefi, dünyaya sürdürülebilir ancak şöförsüz otomobiller getirmektir. Tamamen otonom araçların 10 yıldan daha kısa bir sürede tam olarak yürürlükte olması beklenmekte. Sürücüsüz araçlar, hastaları, paketleri, stokları ve hatta pizzalarınızı taşıma şeklimizi değiştirecek.

Artırılmış ve Sanal Gerçeklik (AR/VR) Teknolojisi

Artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojisi yakın gelecekte yeni şeyler oluşturma, inşa etme ve deneyimleme biçimimizde önemli bir rol oynayacak. Sanal gerçeklik, kapıları deneysel pazarlamaya, sürükleyici yaratıcı kavramsallaştırmaya, beceri gelişimine ve elbette şaşırtıcı eğlence deneyimlerine açacak.

Yeni nesil cerrahları yetiştirmek için tıp alanında AR ve VR teknolojisi şu an kullanılıyor. Aynı şekilde mimarlar da eserlerinin kapılarını müşterilere evin içerisindeymiş gibi deneyim yaşatmak amacıyla hem projenin maliyetini hem de süresini azaltan VR ve AR teknolojisini kullanıyor.

Drone

Sinir bozucu yan komşunuzdan orduya kadar insansız hava araçları artık her yerde kullanılmakta. Bununla birlikte, drone teknolojisi dünyayı daha iyi hale getirme potansiyeline sahip. Drone teknolojisi zaten afet yardımı ve insani yardım için şu anda kullanılıyor.

Bu teknoloji aynı zamanda hassas tarım, mülk yönetimi ve denetimleri, arama kurtarma ve okyanus haritalama konularında insanlara yardımcı olmaktadır.

Blokzinciri (Blockchain) Teknolojisi

Blockchain, birbirine bağlı bireysel bilgi parçalarını (blokları) dijital olarak saklayan bir teknolojidir. Bu bağlantılı bloklar, tespit edilmeden değiştirilemeyen veya çalınamayan uzun bir zincire benzer. Bu teknoloji, sadece sanal ya da gerçek para değil, neredeyse her şeyin değerini kaydetmek için programlanabilen ekonomik ve finansal işlemlerin kaydedildiği dijital bir hesap defteri gibidir. 

Blockchain teknolojisi kripto para çılgınlığından çıkan en heyecan verici teknolojilerden biridir. Akıllı sözleşmeler ve elbette kriptolar gibi dağıtım araçları, insanları blok zinciri konusunda çok heyecanlandırıyor. Blockchain Teknolojisi, kiralama, araç paylaşımı, kitle fonlaması, yardım bağışları ve hatta sağlık hizmetleri gibi birçok şey için kullanılabilir.

Büyük Veri ve Araçları

Yapay Zeka, makine öğrenmesi adı verilen süreçte “öğrenmeye” devam eder. Ancak, herhangi bir yapay zeka sisteminin merkezinde çok fazla veri vardır. Büyük miktarda veriye düzgün bir şekilde erişebilmek, onu depolamak ve nihayetinde analiz etmek, bu listedeki araçların çoğunun çerçevesini oluşturur.

NoSQL veritabanları ve MapReduce modeli gibi araçlar hem büyük verilerde yaygın olarak kullanılır hem de etkileyicidir. NoSQL, devasa miktarda veri saklama problemini çözerken, MapReduce verimli analizi için bir algoritma sağlar. Büyük Veri, tam anlamıyla yaşama biçiminizi değiştirerek, akıllı şehir ve akıllı ev oluşumunda önemli bir rol oynayacak.

Günümüzde sıkça adını duymaya başladığımız Big Data (Büyük Veri)’yı gerçek zamanlı olarak olabildiğince doğru bir şekilde analiz edebilmek daha sürdürülebilir, verimli ve daha güvenli bir dünyada kullanılabilir. (Vasfiye Özcanbaz)