Kategoriler
Yaşam

Dikkat, pilavınız sizi zehirlemesin!

Akşam yemeğiniz için pilav yaptınız ve buzdolabına kaldırmayı unuttunuz. Ertesi gün o pilavı öğle yemeğinde tükettiğinizde zehirlenebilirsiniz. Pilavdan zehirlenmek size tuhaf gelse de bu bir gerçek ve bazı kişiler için bu zehirlenme ölümcül bile olabilir.

Pilavın zehirleme özelliği pişirilmeden çok önce pirinçle başlar. HowStuffWorks isimli sitede yer alan habere göre, çiğ pirinç, topraktan kaynaklanan ve pirinç tamamen pişirildiğinde bile hayatta kalabilen sporlara sahip olan Bacillus cereus olarak bilinen bir bakteri içerebilir. Pişmiş pirinç oda sıcaklığında bırakıldığında, bu bakterinin sporları toksik yan ürünler üreten gelişmiş bakterilere dönüşebilir. Bu toksik yan ürünlerden birinin etkisi altı saate kadar mide bulantısı ve kusmaya ile kendini gösterebilir.

Diğer toksik yan ürünlerin etkisi ise karın ağrısı ve ishalle birlikte 15 saate kadar devam eder. Her iki semptom türü de gıda zehirlenmesi olarak sınıflandırılır; genellikle zehirlenmenin etkisi 24 saat içinde azalır. Çoğunlukla bu bakterinin neden olduğu rahatsızlıkların şiddeti hafiftir. Bununla birlikte, bu semptomlar gençler, çocuklar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi düşük olan kişiler için ölümcül olabilir.

Pilav ne kadar süre dışarıda kalmalı?

Uzun süre dışarıda bırakılan veya iyice ısıtılmayan pilav yediğinizde, Bacillus cereus isimli bu bakterileri yutabilirsiniz. Pirinç oda sıcaklığında ne kadar uzun süre kalırsa, bakteri sporlarının büyümesi gereken süre o kadar fazla olur. Böylece bu pilavın sizi hasta etme riski de o kadar artar.

Pişmiş pilav hemen hemen yenmeli ve kalan bölümü ise pişirildikten sonra bir saat içerisinde soğutulmalı. Pişmiş pilav buzdolabında saklanmalı ve bir gün içinde yenilmeli. Tekrar ısıtırken de içindeki bakterilerin ölmesi için iyice ısıtmalısınız. (Vasfiye Özcanbaz)