Kategoriler
Yaşam

30 yaşından sonra bunları asla yemeyin!

Doğal ve sağlıklı olmayan gıdalar her yaşta sağlığınızı bozsa da 30 yaşını geçtikten sonra vücudunuz bu gıdaların etkilerini daha az tolere edebilir. Orta yaş sınırına yaklaştıkça bazı hastalıkların gelişme riski de artar. Bu nedenle, 30 yaşından sonra bazı gıdaları yememelisiniz.

Her gün tükettiğiniz gıdalar; kanser, diyabet ve kalp hastalığının önlenmesinde büyük rol oynar, bu nedenle zararlı gıdalardan uzak durarak sağlıklı kalma olasılığınızı büyük ölçüde artırabilirsiniz. Bu gıdaları 30 yaşından sonra asla yemek yememelisiniz:

Meyveli yoğurt

Buzdolabınızda sağlıklı bir seçenek olarak yoğurt mutlaka olmalı. Ancak içerisinde bol miktarda şeker (47 gram) bulunan meyveli yoğurttan uzak durun. Bunun yerine sade yordun içerisine taze yada kuru meyve ekleyebilirsiniz.

Soya

Genetik olarak oldukça değiştirilmiş olan soya, uzun vadeli etkilerini bilmiyoruz. Kısa vadede, soya vücudunuzdaki iltihaplanmaya yol açabilir ve potansiyel olarak tiroid fonksiyonunu etkileyebilir. Soya ile ilgili başka bir problem, vücutta östrojen taklit eden fitoöstrojeni ile ilgilidir. Bu nedenle soya özellikle büyümekte olan çocuklara verilmemelidir.

Pipet kullanmayın

İçeceklerinizi pipet kullanarak içme alışkanlığınız varsa bundan kurtulmalısınız. Çünkü pipetle içtiğinizde ağız çevrenizde çizgiler ve kırışıklıklar oluşmaya başlayacaktır. Özellikle 25 yaşından sonra, cildinizdeki kollajen bozulmaya başlar ve sürekli pipet kullanmak gibi tekrarlayan alışkanlıklar kırışıklığa neden olur.

Çiftlik balığı

Pazarda ya da markette satılan çiftlik balıklarından uzak durmalısınız. Çünkü çiftlikte yetişen balıklar o kadar kalabalık ki birbirlerinin dışkısını yiyorlar. Ayrıca bu balıklar antibiyotikle ve etlerinin sağlıklı görünmesini sağlayan boyanmış gıdalarla beslenir. Bunun yerine taze balık pazarından alışveriş yapın.

Beyaz ekmek

Ağartılmış beyaz un kan şekerinizin yükselmesine neden olur ve tam buğday ekmeğinde bulunan vitamin ve minerallerin hiçbiri beyaz ekmekte bulunmaz. Ayrıca tam buğday ekmeğinden daha az lif var. Yaşlandıkça daha fazla life ihtiyacınız olur.

Meyve suyu

Çocukluğunuzda yemeklerin yanında mutlaka meyve suyu içmişsinizdir, ancak yetişkin olduğunuzda bile meyve suyunun meyvenin kendisi kadar sağlıklı olduğunu düşünme tuzağına düşebilirsiniz. Su meyveden çıkarıldığında tüm faydalı lif geride kalır. Lif, şekerin kan dolaşımınıza atılma oranını azaltmaya yardımcı olur, böylece saf meyve suyunun faydasından yararlanırsınız. Fakat ticari meyve sularının çoğu, fazladan şeker eklenmiştir. Ayrıca bu meyve suları genellikle pastörize edilir, bu da ısıya duyarlı besin maddelerinin yok edilmesi anlamına gelir.

Hazır unlu gıdalar

Evde ebeveynleriniz veya anneanne ve babaanneleriniz tarafından sevgiyle hazırlanmış kurabiyeleriniz, kekiniz varsa bunları tüketin, hazır olanları tercih etmeyin. Ticari olarak üretilen unlu mamullerin haftalarca taze görünmesini sağlamak için hidrojene yağlar kullanılır. Evinizde malzemeleri kontrol edebilir ve kurabiyelerinizde daha az şeker ve tereyağı kullanabilirsiniz.

Mikrodalgada patlatılan mısır

Yaşlandıkça, hafızamızın gerilemesini önlemek üzerine daha fazla düşünmeye başlarız. Yeni şeyler öğrenmeye devam ederek ve oyun ve bulmacalarla kendinizi zorlayarak beyninizi aktif tutmak harika bir başlangıç. Ancak beslenme de hafızanızı dinç tutmada rol oynar. Beyninize zarar veren yiyeceklerden biri de mikrodalgada patlatılmış mısırdır.

Mısır tanelerini kaplayan sahte yağ, belleği olumsuz etkileyen trans yağlarıyla doludur. Kelimenin tam anlamıyla hücreleri yok eder ve beyindeki iltihabı arttırır. Buna karşılık, beyni destekleyen omega-3 yağ asitleri üretimi tehlikeye giriyor. Bu “tereyağ” içindeki özel bir bileşen (diasetil) bilinen bir kanserojendir.

Yukarıda belirtilen liste, bugün piyasada mevcut olan kötü gıda seçeneklerinin sadece bir kısmını temsil etmekte. Başlıca gıda üreticileri, gıdaları daha ucuza üretmek için faydalı bölümleri alıp içine bir ton şeker, tuz ve yağ ekliyorlar. Sadece organik gıdalar satın almak ve yediğiniz her şeyi sıfırdan yapmak uzun sürse de, ömrünüzü daha fazla artırırsınız. (Vasfiye Özcanbaz)