Kategoriler
Yaşam

Gazlı içeceklerden uzak durmanız için 10 neden

Günümüzde su gibi tüketilen gazlı içecekler, sağlığınız için ciddi riskler içerir. Özellikle yaz aylarında hemen her gün içilen gazlı içecekler, aşırı kilo almanızdan şeker hastalığına kadar birçok hastalığın baş sorumlusudur.

İçerisinde hiçbir besin değeri bulunmayan gazlı içecekler, tadlarıyla sizi ferahlatsa da bol miktarda şeker içerdiği için kilo almanıza neden olur. Ayrıca içerdiği kafein nedeniyle vücudunuzun susuz kalmasına yol açar. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, işte gazlı içecek içmemeniz için 10 neden:

İhtiyacınız olan besinlerden mahrum kalırsınız

Sağlıklı içecekler yerine gazlı içecekler içenlerin vücuduna yeterli miktarda A vitamini, kalsiyum ve magnezyum alma olasılığı daha düşüktür. Bunun yanında gazlı içecekler, vücuttaki kalsiyum ve magnezyumu (bağışıklığınızın en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlar) tüketen fosforik asit içerir.

Şeker hastalığı riskiniz artar

Yüksek miktarda mısır şurubu içeren gazlı içecekler; doku hasarı, şeker hastalığı ve diyabete bağlı komplikasyon gelişmesiyle bağlantılı olan serbest radikallerin daha fazla üretilmesini sağlar.

Şişeleri de zararlı

Plastik gazlı içecek ve su şişeleri, BPA olarak bilinen zehirli kimyasal içerir. Bu kimyasal, şişelerden içeceğe, içecekten de vücudunuza geçer. Ortaya çıkan kanıtlara göre, BPA bağışıklık sistemi depresyonu da dahil olmak üzere sayısız hastalıkla ilişkilidir. Bu nedenle, halk sağlığı uzmanları çocukları BPA içeren ürünlerden uzak tutmanızı öneriyor.

Kilo aldırır

Diyet gazlı içecekler aslında kilo almanıza katkıda bulunur. Bin 550 kişiyi kapsayan bir çalışma, diyet gazlı içecek tüketenlerin, günde içtikleri her kutu veya şişe için aşırı kilolu veya obez olma riskinin yüzde 41 arttığını ortaya çıkardı. Tatlı gıdalar, yağ ve karbonhidratları depolamaları için vücut hücrelerine sinyal verir ve bu da sizi acıktırır. Ayrıca bu gıdalar, vücudunuzun yağ yakma yeteneğini engelleyen insülin salınımını da destekler. Hiçbir çalışma, diyet gazlı içecek içmenin kilo vermenize yardımcı olacağını kanıtlayamadı.

Aşırı şeker yüklü

Bir kutu gazlı içecek, 10 çay kaşığı şeker içerir. Vücudunuza bu miktarda şeker girerse, kan şekeriniz yükselir ve vücudunuzda insülin reaksiyonuna neden olur. Düzenli olarak gazlı içecek içmek, kilo alımı, diyabet, insülin direnci ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Fosforik asit içerir

Fosforik asit, vücudun kalsiyumu doğal olarak absorbe etme yeteneğini engeller. Yeterli kalsiyum almadığınız takdirde, kemikleriniz yumuşar, osteoporoza yakalanabilirsiniz ve dişleriniz çürür. Ayrıca mide asidinizle karışarak besinlerin emilimini engeller ve sindirimi yavaşlatır.

Susuzluğa neden olur

Gazlı içecekler, içeriğinde bulunan yüksek miktarda şeker, sodyum ve kafein nedeniyle susuzluğa yol açar. İnsanların çoğu yemeğin yanında su yerine gazlı içecek içmeyi tercih eder ve gün içerisinde yeterince su içmeyi unutur.

Diyet olanlarda yapay tatlandırıcı var

Diyet gazlı içecekler, şeker yerine aspartam içerir ve bu madde vücudunuz için daha zararlı olabilir. Raporlara göre, aspartam nöbetler, beyin tümörleri, multipl skleroz, diyabet, duygusal bozukluklar ve diğer sağlık problemleriyle ilişkili olabilir.

Hiçbir besin maddesi içermez

Gazlı içeceklerden uzak durmak için başka bir nedene ihtiyacınız varsa, asla besin maddesi içermemesidir. Gazlı içecek içmenin insana güzel gelen tadı dışında hiçbir olumlu bir etkisi yoktur.

Dişlerinize zarar verir

Düzenli olarak gazlı içecekler tüketmek, diş çürüklerine ve diş eti hastalığına neden olan plak oluşumuna neden olur. Aynı zamanda ağzınızdaki  doğal bakteriler, gazlı içeceklerdeki şekerle beslendiğinde asite dönüşür. Asit de diş minesini aşındırır ve çürüklere yol açar. (Vasfiye Özcanbaz)