Kategoriler
Aktüel

Dünyanın her yanından turistler, yılanları izlemeye gidiyor!

Karların erimesiyle birlikte on binlerce yılanla dolu olan bu çukurlar, adeta yere serilmiş halı görününümü oluşturuyor. İlkbaharın sonunda kış uykusundan uyanan yılanlar, nesillerini gelecek kuşaklara aktarmak için çoğalıyorlar. Her yıl ise dünyanın dört bir yanından gelen turistler zehirsiz olan bu yılanları izliyor.

Kanada’da Manitoba eyaletinde yer alan Narcisse Yılan Çukurları, dünyadaki en büyük Kırmızı Kenarlı Jartiyer Yılanı topluluğunu barındırır. AmusingPlanet’te yer alan habere göre, kış aylarında yılanlar, bölgenin suyla taşınan kireçtaşından oluşan yeraltı mağaralarının içinde kış uykusuna yatmakta. Ancak Nisan ayının sonunda,  Mayıs ayının başlarında karlar eridikten kısa bir süre sonra, on binlerce bu yılan, kireçtaşı mağaralarından çıkarak büyük yığınlar halinde çiftleşme ritüellerini sergiliyor. 

Narcisse Vahşi Yaşam Bölgesi’nde dört tane aktif yılan mağarası var. Bu mağaralar, üç kilometrelik alanda yollarla birbirine bağlandı. Zehirli olmayan yaratıkları inceleyen birçok bilim insanının yaptığı gibi, dünyanın dört bir yanından turistler, mağaraların yanına inşa edilmiş gözlem platformlarından yılanları izlemeye geliyorlar.

Yılanlar koruma altında

Bu bölgede yaşayan kırmızı kenarlı jartiyer yılanlarının nüfusu, 1999 yılında yaşanan korkunç kış mevsimine kadar kabaca 70 bindi. Ötü hava koşulları, yılanların göç yolunu kapattı. Her yıl mağaralara gelmeyen on bin yılan, otoyolda araçların tekerleğinin altında ezildi. Bu daha önce sorun olmamıştı, çünkü fazla nüfus kayıpları telafi ediliyordu. Bununla birlikte, 1999 kışından sonra, jartiyer yılanlarının popülasyonu tehlikeli derecede düştü ve elektrik ve doğal işletmecisi  Manitoba Hydro firması ve gönüllüler bir araya gelerek bu sorunu çözmeye karar verdi.

Yılanların otoyolun altındaki 15 cm’lik tünellere girmesini sağlamak için kar çitleri inşa edildi. Bazı yılanlar halen çitin altından yola çıkmayı başarıyorlar. Bu durumda da göç mevsiminde sürücülerin yavaşlamaları için otoyola işaretler asıldı. Bu önlemler işe yaradı ve şu anda karayolunda sezonda binden daha az yılan ölüyor. (Vasfiye Özcanbaz)