Kategoriler
Sağlık

Bayramda dişlerinizi korumak için bu uyarılara dikkat!

Bayramda yediğiniz tatlıların ardından elma, armut gibi sert meyve yemek ağızdaki bakteri sayısını azaltır. Ayrıca gazlı içecekler ve tatlı tüketiminde artış yaşanacağından dolayı dişlerinizi korumak için bu gıdaların ardından  süt, yoğurt ve peynirdeki probiyotik gıdalar yemelisiniz.

Ramazan bayramında diş sağlığının korunması için probiyotik içeren ürünlerin kullanılması gerektiğini belirten Avrupa Estetik Diş Hekimliği Akademisi (EAED) üyesi Güzin Kırsaçlıoğlu, bu konuda alınabilecek önlemleri şöyle anlattı:

Gazlı içeceklerden uzak durun

Asitli içecek tüketimindeki artış ağız ve diş sağlığı açısından ani risklere sebep olabiliyor. Asitli içecekler kadar tatlı, çikolata ve şeker gibi gıdalar da dişlere oldukça zarar verir. Bu zararı önlemek için diş fırçalamanın yanında çeşitli yöntemler de var.

  • Tatlı ve şekerli yiyeceklerin tüketiminin hemen arkasından şekersiz sakızlar çiğnenmeli.
  • Ağızdaki asidi azaltmak için ağız suyla çalkalanmalı.
  • Ara öğünlerde, dişleri temizleyerek plak oluşmasını  önleyebilecek elma, armut, gibi sert meyveler tercih edilmeli.
  • Şekersiz kahve tüketimi de, plağa neden olan bakterileri parçalamaya yardımcı olur.

Dişlerinize detoks uygulayın

Her bayram ziyaretinde tüketilen tatlı, şekerli ve asitli gıdalar,  ağızda çeşitli toksinlerin üremesine ve birikmesine sebep olur. Ağızda oluşan bu zararlı mikroorganizmalara önlem alınmadığında diş ve sindirim sağlığı olumsuz etkilenir.

Dişlerde oluşacak zararın önüne geçmek için dişlerinize detoks uygulamalısınız. Kırsaçlıoğlu, “Dental detox, kişilerin her gün yaptığı diş fırçalamayla başlıyor. Yemek yedikten sonra en az 15 dakika sonra diş fırçalamak gerekiyor. Yeşil çay, adaçayı gibi içeceklerin tüketilmesiyle diş bariyerleri korunurken; asitli, şekerli içecek ve yiyecek tüketiminden sonra kivi, çilek gibi meyvelerin tüketilmesi, diş etlerine masaj etkisi yapıyor” diye konuştu.