Kategoriler
Sağlık

Tırnağınızdaki çizgi kanser belirtisi olabilir!

Bugüne kadar hepimiz cilt kanserinin en görünür belirtisinin vücudumuzdaki benler olduğunu sanıyorduk. Ancak en ölümcül cilt kanseri türü olan melanom, kendisini tırnaklarınızda gösterir. Bu nedenle vücudunuzun her bölgesindeki renk değişimi, kızarıklık gibi belirtileri görmezden gelmeyin.

Vücudunuzdaki benlerdeki değişikliklerin yanı sıra tırnaklarınızdaki renk ve doku değişimini de mutlaka önemsemelisiniz. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, İngiltere’de güzellik salonu sahibi Jean Skinner, müşterisinin tırnağındaki koyu renkli şeridi kapatmasını isteyince bu belirtinin kanserden kaynaklanabileceğini söyledi ve doktora gitmesini önerdi.

Salaonda çalışan diğer görevliler,  müşterinin tırnağındaki gizemli çizginin kalsiyum eksikliği, kan pıhtısı veya kalıtsal bir izden kaynaklanabileceğini iddia etseler de Skinner, koyu çizginin muhtemelen az bilinen bir melanom belirtisi olduğunu söyledi.

Subungual melanom (Tırnak melanomu), adından da anlaşılacağı gibi, tırnak altında ortaya çıkan bir deri kanseridir. Hastalık, melanomu olan kişilerin yüzde 0.7 ila 3.5’ini etkiler. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne (AAD) göre, el veya ayak tırnağında koyu siyah veya kahverengi bir çizgi şeklinde ortaya çıkan bu cilt kanserinin belirtisini bilmek önemlidir.

Skinner’ın tavsiyesini dinleyen kadın hastaneye gidince lenf bezlerine kadar yayılmış ileri evre cilt kanseri (melanom) olduğunu öğrendi.

Hastalığın diğer belirtileri

Tırnağınızda ortaya çıkan siyah veya kahverengi şeridi, ojenizin altında saklamayın. AAD’ye göre tırnak melanomunun diğer belirtileri tırnak çevresinde koyulaşmış deri, kan, irin ve tırnaktaki bölünmeleridir. Erken tanı çok önemli olabilir, bu nedenle, tırnağınızın altında koyu bir iz veya diğer şüpheli belirtilerin olduğunu fark ederseniz derhal doktora gidin. (Vasfiye Özcanbaz)