Kategoriler
Aktüel

Rengarenk ve doğal mısır taneleri görenleri şaşırtıyor

Cam boncuklara benzeyen rengârenk mısır taneleri, özel olarak yetiştirilmiş bir türe ait ve son derece doğal mısır. Yarı Kızılderili bir çiftçinin özel olarak seçtiği tohumlardan yetiştirdiği bu mısırlar büyük ilgi çekiyor.

Oklahoma’da yaşayan Carl Barnes adındaki çiftçinin ustalığı ve uzun yıllara dayanan özenli çabaları sayesinde rengârenk mısırlar ortaya çıktı. Amusing Planet’te yer alan habere göre, Carl Barnes yaşlanmaya başlayınca, değerli tohum koleksiyonunu arkadaşına verdi ve aynı zamanda bu mısırları nasıl yetiştireceğini ona öğretti. 2010 yılında taşınmaya karar veren arkadaşının ise bu tohumları saklayacak ve koruyacak birini bulması gerekiyordu. O da tohumları, Arizona’nın küçük bir tohum şirketi olan Seeds Trust ile birlikte saklamaya karar verdi ve Barnes’ın muhteşem boncuk mısırı tohumları kaybolma riskiyle karşı karşıya kalmadı.

Kendine özgü cam mısırı tohumlara meraklı olan ve o dönemde firmanın sahibi Bill McDorman, tohumların bir kısmını kendi bahçesine ekmeye karar verdi. Tohumların ürettiği rengarenk mısırları görünce çok şaşırdı. Şu an mısır tohumları paket halinde satılıyor. Mısırlar, un veya patlamış mısır yapmak için kullanılabilirken, doğrudan koçanın üzerinden yenmesi önerilmiyor. (Vasfiye Özcanbaz)