Kategoriler
Yaşam

Aspirinin bilmediğiniz 7 sıradışı kullanımı

Genellikle doktorlar tarafından ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak reçete edilen aspirini ev işlerinde, bahçenizde ve saç bakımınızda bile güvenle kullanabilirsiniz. Aspirinin sivilcelerinizi kurutmaktan ter lekesini gidermeye ya da kepeği kontrol altına almaya kadar birçok faydası var.

Aspirini ve suyu bir araya getirerek cildinizde ya da evinizde harikalar oluşturabilirsiniz. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, aspirinin içerisindeki salisilik asitin birçok yararı mevcut. İşte hayatınız değiştirecek, işlerinizi kolaylaştıracak aspirin kullanımları:

Ter lekesini giderme

Dolabınızdaki giysilerin üzerindeki ter lekelerinden şikayetçiyseniz 2-3 aspirini kırın, yarım fincan ılık suyun içerisinde eritin. Aspirinin içerisindeki salisilik asit, ter lekelerini yok eden sirkenin içerisindeki asetik asite benzer. Giysinin lekeli kısmını aspirinli suda iki ya da üç saat kadar bekletin.

Saç rengini eski haline getirir

Saçlarınızın rengi açıksa klorlu havuzda yüzmek, fazla saç bakım malzemesi kullanmak gibi etkenler, saç renginizde solmaya, bozulmaya neden olur. Ancak, altı veya sekiz aspirini bir bardak ılık suda çözerek saçınızı eski rengine getirebilirsiniz. Solüsyonla saçınızı iyice ovalayın ve 10-15 dakika bekletin. Ayrıca bu karışımı şampuanınıza ekleyebilirsiniz.

Sivilcelerinizi kurutur

Aspirinin faydalarından biri de cildiniz içindir. Salisilik asit, iltihaplanma ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur, bu da sivilceleriniz ortaya çıktığında iyi bir çözümdür. Bir aspirini ezin ve macun oluşturmak için biraz suyla nemlendirin. Pamuklu bir bezle sivilcenin üzerine uygulayın, sabun ve suyla yıkamadan önce kurumasını bekleyin.

Nasırları tedavi eder

Ayaklarınızda oluşan sert nasırları yumuşatmak için beş ya da altı aspirini toz haline getirin. Her bir aspirin için yarım çay kaşığı limon suyu ve su ekleyerek bir macun hazırlayın. Karışımı nasırlı bölgeye uygulayın, ardından ayağınızı sıcak bir havluya sarıp plastik torbayla örtün. En az on dakika boyunca ayaklarınızı kapalı tuttuktan sonra, torbayı ve havluyu çıkarın ve yumuşamış nasırları pomza taşıyla ovalayıp yok edin.

Kepeği kontrol altına alır

Kepek probleminden bıktıysanız ve bundan kurtulamıyorsanız aspirini deneyin. İki aspirini ezip, toz haline getirin ve saçınızı her yıkadığınızda kullandığınız şampuana ekleyin. Karışımı saçlarınızda 1-2 dakika beklettikten sonra iyice durulayın ve tekrar normal şampuanla yıkayın.

Bahçeniz için faydalı

Aspirin yalnızca sizin için değil, bahçeniz için de bir ilk yardım seti gibidir. Bahçelerde kullanılan bir çok aspirin yararından biri, topraktaki mantar koşullarının tedavisinde ya da  bitkilerin köklendirilmesindeki etkisidir. Fakat bitkilerin etrafında aspirin kullanırken dikkatli olun. Çok fazla kullanırsanız yeşilliklerinizde yanıklara veya başka hasarlara neden olabilir. Toprağı işlerken tipik dozaj, 1 litre (1 litre) suya yarım veya bir aspirin olmalıdır.

Yumurta lekelerini yok eder

Yemek yaparken giysilerinize çiğ yumurta döküldüğünde önce, yumurtayı mümkün olduğunca kazıyın ve sonra kalanları ılık suyla süngerle temizleyin. Sıcak su kullanmayın; çünkü sıcak su yumurta lekesinin iyice yerleşmesine neden olur. Bu lekeyi tamamen çıkarmazsa, suyla tartar kremini karıştırıp macun yapın ve içine ezilmiş bir aspirin ekleyin. Macunu lekenin üzerine sürün ve 30 dakika bekletin. Ilık suda iyice durulayın ve yumurta lekesi çıkacaktır.

Bunlara dikkat edin!

Astımı olanların yaklaşık yüzde 10’unun aspirin de dahil olmak üzere bazı soğuk algınlığı ilaçları, meyveler, çeşniler ve katkı maddeleri gibi salisilik asit içeren her şeye karşı alerjisi vardır. Bu oran sinüzit veya burun polipleri olan yaşlı astım hastaları için yüzde 30-40’a yükseliyor. Her tür aspirin kullanımına karşı dikkatli olun. Herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın ve  alerjiniz varsa aspirin kullanmayın. (Vasfiye Özcanbaz)