Kategoriler
Teknoloji

5G teknolojisi güvenli mi, hayatımıza ne getirecek?

Yakın bir zaman sonra hayatımıza girmesi beklenen ancak stratejik sektörlerde güvenlik riski oluşturması nedeniyle ABD tarafından yasaklanan 5G teknolojisi, istihbarat teşkilatlarının paniğe geçmesine neden olmuştu. Bu gelişmeler ışığında 5G nedir, hayatımıza neler getirecek, gerçekten tehlikeli mi sorularını araştırdık. İşte cevapları.

Yıllar içerisinde internet hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. 3G, 4G, 4,5G derken Türkiye’de 2020 yılından itibaren 5G’ye geçilmesi bekleniyor. Önümüzdeki yıl bu teknolojinin hayatımıza girmesiyle neler değişecek? Şu ana kadar tüm detayları açıklanmayan 5G teknolojisinin artıları, eksileri, sağlık açısından riskli olup olmadığı gibi tüm konuları haberimizde bulabilirsiniz.

5G nedir?

5G veya beşinci nesil, mobil internet telekom teknolojisinin bir sonraki aşamasıdır. 5G’ye geçildiğinde,  veri indirme ve yükleme hızınız daha yüksek olacak. Ayrıca daha geniş kapsama alanı ve daha sağlam bağlantıya sahip olacaksınız.

5G’nin hızı ne kadar olacak?

Alman Telekom gibi şirketler tarafından yapılan testlere göre, 5G’nin saniyede 10 Gigabit’e kadar veri aktarım hızına sahip olması bekleniyor. 4G ise saniyede yaklaşık 100 Megabit veri hızı sunmakta. Başka bir ifadeyle, geleceğin teknolojisi 5G gerçekten çok hızlı olacak.

5G sağlık için riskli mi?

5G teknolojisinin güvenli olup olmadığı kime sorduğunuza bağlı olarak evet ya da hayır şeklinde cevaplanabilir. Bazıları 5G’nin kullanacağı radyasyon dalga boyları nedeniyle bu teknolojiyi tehlikeli olarak kabul eder. Radiationhealthrisks.com gibi sitelere göre, 5G ultra yüksek frekans ve ultra yüksek yoğunluğa sahip. Ayrıca, 5G’nin radyo frekans radyasyonuna maruz kalmayı büyük ölçüde artıracağı iddia ediliyor.

Ancak, 5G’nin sağlığınız açısından hiçbir sağlık riski getirmeyeceği kanısında olanlar da var. Hatırlanması gereken en önemli şey, radyasyonun tehlikeli olarak kabul edilmesi için iyonlaştırıcı olması gerekir. Fakat 5G, iyonlaştırıcı radyasyon yaymaz.

5G hakkında 5 efsane

5G’nin potansiyel sağlık riskleriyle, hızıyla ilgili iddialar gibi birçok yaygın efsane var. Bunlardan bazıları şöyle:

Akıllı telefonlar daha da hızlanacak

5G, 4G ağlarından yaklaşık 100 kat daha hızlı olsa da, diğer birçok sektörde de geniş kapsamlı etkileri olacak. Bir kez kullanıma sunulduktan sonra, IoT (nesnelerin interneti), kendi kendine giden otomobiller ve robotların etkinliğini büyük ölçüde artırması bekleniyor.

Örneğin, bulut üzerinde 5G teknolojisi kullanılarak, robotlar üretim ve misafirperverlik gibi diğer hizmetlerde potansiyellerinin tamamına ulaşacak. Robotlar, insanlarla birlikte çalışabilecek ve AR kulaklık gibi cihazlar sayesinde operatörler tarafından kontrol edilebilecek.

Çok ve hızlı veri aktarımı

Bununla ilgili bazı gerçekler olmasına rağmen, gördüğümüz gibi, asıl faydası gecikmesi az olan bağlantıdır. Başka bir deyişle, 5G ile hem çok veri aktaracaksınız hem de bunu çok hızlı yapacaksınız.

Tamamen kullanıma geçildiğinde 5G, birçok sektör için bir kilometre taşı olacak ve verinin büyüklüğüne bağlı olarak neredeyse anında veri aktarımına izin verecek. Örneğin, doktorların robotik cerrahi kullanarak uzaktan ameliyat yapmalarına yardımcı olabilir.

5G sadece telekom endüstrisini etkileyecek

Yeni teknoloji, telekomünikasyon işletmeleri için de devrim niteliğinde olsa da, bundan siber güvenlik, tarım, sağlık gibi başka sektörler de faydalanacak. 5G’nin eğlence ve hatta çiftçilik gibi birçok farklı endüstriye giriş yapması muhtemel.

Örneğin, 5G, farklı tarım makineleri arasında anlık iletişim için kullanılabilir. Böylece, çiftçiler traktörlerden biçerdöverleri, pullukları ve diğer makineleri bir araya getirip bunların uzaktan çalıştırılmasını sağlayacak.

5G tamamen 4G’nin yerini alacak

Teoride öyle görünmesine rağmen gerçekte öyle olmayacak. Böyle olsa bile, pek çok analist, 4G’nin neslinin onlarca yıl devam edeceğine inanıyor. Bunun temel nedeni 5G’nin yıllar sürecek yeni bir altyapıya ihtiyaç duymasıdır. 5G, kullanıcılara daha yakın olan anten kümelerini gerektiriyor. Bu nedenle, henüz mevcut 4G ağlarını tamamen terk etmenin maliyeti yüksek olur.

5G çok yakınınıza gelecek

Büyük şehirlerin belli bölgelerinde yaşıyorsanız veya çalışıyorsanız, bu durum doğru olabilir. Ancak herkes için, özellikle de dünyanın uzak bölgelerine 5G’nin ulaşması biraz zaman alacak. (Vasfiye Özcanbaz)