Kategoriler
Yaşam

Lekelerden kurtulurken aklınıza gelmeyen ilginç ürünler

En sevdiğiniz giysilerinizde oluşan lekeleri, artık mutfak ve banyonuzdaki malzemelerle kolayca çıkarabileceksiniz. Ekmek, süt, saç spreyi, şampuan gibi aklınıza gelmeyen ürünler, leke çıkarmada sizin için hayat kurtarıcı olacak.

Gün içerisinde özellikle evde çocuklar varsa giysilerinizin ya da koltuk, masa örtüsü gibi ev eşyalarınızın lekelenmesi sıradan bir durumdur. Bu lekelerin giderilmesi için genellikle kimyasal içeren leke çıkarıcı kullanılır. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, birçok açıdan zararlı olan bu ürünler yerine mutfak ya da banyonuzda bulunan gıdalar veya ürünlerle lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz.

İşte lekeleri yok eden ilginç ürünler:

Yapay tatlandırıcı

Evde yemek yaparken ya da yemeğinizi yerken giysinize yağ damladıysa oluşan lekeyi çıkarmak için beklemeden yapay tatlandırıcıyı ezerek yağın üzerine sürün. İnce toz tabakası yağı emecektir. Lekelenmeyi önlemek için daha fazla tatlandırıcı kullanabilirsiniz, gerçekten işe yarayacak. 

Süt

Renkli giysilerinizin üzerine dökülen mürekkep lekelerinden kurtulmak için lekelenen bölümü sabaha kadar sütün içerisinde bekletin. Ertesi gün ise her zamanki gibi yıkayın.

Şampuan

Gömleklerinizin yakasında yağ, kir lekeleri varsa, marketten alacağınız ucuz bir saç şampuanı vücut yağlarını parçalar ve deterjan işlevi görür.

Saç spreyi

Etrafı keşfetmeye meraklı çocuğunuz yeni aldığınız beyaz gömleğinizi tükenmez kalemle çizdiyse, lekenin üzerine saç spreyi püskürtün ve kalem izleri hemen köpüğün üzerine çıkacaktır.

Diş macunu

En sevdiğiniz tişörtünüzün ya da gömleğinizin cebinde kapağı açık olan bir kalem kaldıysa lekenin çıkıp çıkmaması kumaşa ve mürekkebe bağlıdır. Fakat gömleği çöpe atmadan önce mutlaka denemeye değer. Jel olmayan diş macununu leke üzerine sürün ve kumaşı kuvvetlice ovaladıktan sonra suyla durulayın. Mürekkebin bir kısmı çıktıysa tamamen temizlenene kadar işlemi birkaç kez daha tekrarlayın. Aynı işlem ruj için de geçerlidir.

Ekmek

Sadece kuru temizleme yapılan yün giysilerindeki ruj lekesinden ekmek sayesinde kurtulacaksınız. Beyaz ekmeğin kabuğunu ayırın ve içini top haline gelene kadar yoğurun, leke kumaştan çıkıncaya kadar bu hamurla lekeyi ovalayın. Sonra giysinizi yıkayın.

Tıraş kremi

Masa örtüsüne, halınıza ya da giysilerinize domates sosu dökülürse jel olmayan tıraş kremini püskürtün, nazikçe ovalayın ve yıkamadan önce kurumasını bekleyin.

Kola

Düşme, kesilme ya da burun kanaması gibi basit yaralanmalarla giysilerinizde kan lekesi oluşabilir. Lekelenen bölgeyi gece byunca kolanın içerisinde bekletirseniz sabah kolanın kan lekesini emdiğini göreceksiniz. (Vasfiye Özcanbaz)