Kategoriler
Sağlık

Karaciğerinizin yağlanmasını önlemek sizin elinizde!

Vücudunuzdaki atık maddeleri temizleyen karaciğer, alkol, yağlı ve şekerli gıdaların makul miktarda alınması halinde vücuda etkilerini hafifletir. Ancak, karaciğerinizi  doğal yollarda temizlemezseniz karaciğer yağlanması gibi hastalıklara davetiye çıkarırsınız.

Toksinleri atık ürünlere dönüştürmede, kanı temizlemede ve besinleri, ilaçları vücutta kullanabilmeleri için metabolize etmekte mükemmel şekilde işleyen karaciğerinizin sağlıklı olması önemli. Piyasada karaciğerinizi detoks eden pek çok ürün olsa da bunların etkinliğini destekleyen bilimsel veriler yok ve hatta bunlar sağlığınız için ehlikeli olabilirler.

Karaciğerinizin sağlıklı bir şekilde çalışması için karaciğerinizin doğal yollarla temizlenmesine özen göstermelisiniz. Bu yolların başında sağlıklı beslenme gelir. Aşağıdaki listede yer alan birçok karaciğer dostu gıdayı düzenli olarak tüketmelisiniz.

Çay-Kahve

Kahvenin karaciğer sorunlarınız olsa bile karaciğerinizi hastalıklardan koruduğu kanıtlanmıştır. Siroz ve karaciğer kanseri riskini azaltan kahve ayrıca zararlı iltihabı da en aza indiriri. Araştırmacılar, karaciğer hastalığının belirleyicilerinden biri olan yağ hücrelerinin birikmesini önleme yeteceğinden dolayı kahvenin işe yaradığını düşünüyor. Kahvenin bu etkisinden daha çok yararlanmak için en az günde en az üç fincan içmelisiniz.

Araştırmalar yeşil çay tüketiminin de karaciğer sağlığıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor, ancak bu etkisi için günde 5-10 bardak içmeniz gerekebilir. Bu nedenle siyah çay, yüksek yağlı bir diyetin etkilerini tersine çeviriyor. Her gün istediğiniz kadar çeşitli çayların tadını çıkarın, ancak bu miktar 10 bardağı aşmasın.

Greyfurt

Greyfurt içerdiği antioksidanlar nedeniyle karaciğer için idealdir. Greyfurttaki iki ana antioksidan (naringenin ve naringin), iltihaplanmayı azaltmaya ve karaciğer hücrelerini korumaya yardımcıdır. Ayrıca, aşırı bağ dokusunun büyümesini önler ve karaciğerde depolanan yağ miktarını azaltır.

Yaban mersini ve kızılcık

Yaban mersini ve kızılcık, içerisindeki meyvelere farklı renkler veren antosiyaninler adı verilen bir antioksidan sayesinde karaciğer sağlığınızı korur.

3-4 hafta boyunca her gün yaban mersini tüketilmesi halinde lezyonların, yara izlerinin ve fibrozun gelişmesi önlenmiş ve karaciğeri korumuştur. Yabanmersini ekstresi, laboratuvar ortamındaki çalışmalarda karaciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engellese de insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Üzüm

Üzümlerin özellikle kırmızı olanlarının içeriğinde bulunan resveratrol, iltihabı azaltarak ve serbest radikallerin zarar görmesini önleyerek karaciğere yardımcı olur. Düzenli tüketilmesi, kanser geliştirme riskini de azaltır.

Dikenli İncir

Türkiye’de dikenli incir olarak bilinen dikenli armut aslında yenilebilir bir kaktüs türüdür. Yapılan araştırmalarda, özellikle alkol tüketmeden önce biraz incir özü içenlerin daha az mide bulantısı, ağız kuruluğu ve genel sefalet hissettiğini belirlendi. Ayrıca bu meyve, karaciğer hastalıklarını, ülserleri, yaraları ve yorgunluğu tedavi etmek için uzun zamandır bütünsel tıpta kullanılmaktadır.

Pancar Suyu

Pancarda bulunan betalainler isimli antioksidanlar, karaciğerdeki oksidatif hasarı ve iltihabı azaltmak ve ayrıca temizleyici enzimleri arttırmak için mükemmeldir. Pancar sevmeyenler, yaban mersini ile karıştırıp buzlu içecek haline getirebilir.

Karaciğeriniz şeker, alkol ve yağlı gıdalarla fazla miktarda zehirlendiğinde, her şeyi metabolize edemez ve kendi içinde yağ birikintileri geliştirmeye başlar. Karaciğer hastalığının özü budur ve ölümcül olabilir. Ancak düzenli olarak tüketeceğiniz bu gıdalar, karaciğeri doğal yollardan temizler ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. (Vasfiye Özcanbaz)