Kategoriler
Aktüel

Hamile kalmak isteyen kadınların umudu: Çakıl taşları

UNESCO tarafından jeolojik öneme sahip  büyük granit bloğu, kendi kendine bebek taşlar üretiyor. Pedras Parideiras (Doğuran Kaya) olarak bilinen bu kayadan doğan taşları, hamile kalmak isteyen kadınlar topluyor. 

Portekiz’in kuzeyinde bulunan bir köyde, düzenli olarak küçük çakıl taşları üreten büyük bir granit bloğu bulunuyor. Oldukça ender görülen bu jeolojik fenomen, Pedras Parideiras (Doğuran Kaya) olarak bilinir. Amusing Planet’te yer alan habere göre, yaklaşık 1000 x 600 metre ölçülerinde granit bir fosil olan “Ana kaya”nın yüzeyi, büyüklükleri 2-12 cm arasında değişen dış bükey açılı diskler şeklinde küçük çakıl taşlarıyla kaplanmıştır. Termal yıpranma veya erozyon nedeniyle, bu küçük taşlar ana taştan ayrılarak yüzeyde koyu kabartmalar bırakır. Bu bebek taşlar, ana taş ile aynı granit mineral elementlerden oluşsa da ancak dış katmanı ise biyotitten (mekanik dayanımı çok az olan bir tür mika) meydana geliyor. Yağmur veya çiy suları mikadaki çatlaklara sızar ve kış geldiğinde donar. Su donup genişleyince oluşan buz, her kış kama gibi hareket ederek granit kayadan bebek kaya parçaları kopar. Bunun gerçekleşmesi birkaç yüz yıl gerekir.

Koruma altındaki taşların geleceği tehlikede

Yerel halk için, ‘Pedras Parideiras’ kayası doğurganlığı sembolize eder. Bu nedenle hamile kalmak isteyen kadınlar, küçük kayalardan birini uyurken yastığının altına yerleştirerek hamile kalma şansını artırabileceğine inanıyorlar.

Arouca Jeoparkı’ nın bir parçası olan ve UNESCO tarafından jeolojik önemiyle tanınan bu kayaların alandan uzaklaştırılması yasaktır, ancak tüm uyarılara rağmen ziyaretçiler hala çeşitli örnekler almaktadır. (Vasfiye Özcanbaz)