Kategoriler
Yaşam

Çocuklarınızı güneşten bu yöntemlerle koruyun

Çocukların sağlıklı gelişimi ve büyümesi için açık havada hareket etmesi, güneşe çıkması şart. Özelikle bebeklerin güneş alması çok önemli. Ancak çocukları dışarı çıkarırken güneşin zararlı ışınlarından korumalısınız.

Günümüzde televizyon, bilgisayar ya da telefona bağımlı hale gelen çocukların sağlıklı olarak büyümeleri için temiz havaya çıkmaya, güneş ışığı almaya ve hareket etmeye ihtiyaçları var. Gün ışığının kemik ve doku gelişimi için gerekli olduğunu söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Gör. Emre Çenesiz, çocukların yazın dışarıya sadece 11 ile 15 saatleri dışında çıkmalarını öneriyor. Bu saatler dışında güneşe çıktıklarında ise güneşin zararlı etkilerinden korunmaları için gözlük ve şapka takmaları, gölgede kalmaları, güneş koruyucu kullanmaları, güneşe göre giyinmeleri gerekiyor.

İşte çocukları güneşin zararlı etkilerinden korumanın yolları:

Güneşten kaçının

Çocukların UV ışınlarının en zararlı olduğu öğle saatlerinde kapalı alanlarda olmasına özen gösterin. Mümkün olmadığı durumlarda ise ağaç, şemsiye veya bir tente altında kalın.

Açık renk giysi tercih edin

Uzun kollu t-shirtler, uzun pantolonlar da güneşin zararlı ışınlarından sizi korur. Islak giysiler kurulara, açık renkler de koyu renklere göre daha fazla koruma sağlar.

Korumalı bir şapka takın

Çocukların başını, yüzünü, kulaklarını ve boynunu gölgede tutan bir şapka kullanmalısınız.

Güneş gözlüğü takın

Güneşin zarar veren UVA ve UVB ışınlarını yüzde 100 bloke eden güneş gözlüğü kullanmalısınız. Piyasada satılan düşük fiyatlı gözlüklerin koruyucu etkisi yoktur. Çocukların gözlerini güneşten korumazsanız UV ışınları ilerleyen yaşlarda katarakta neden olabilir.

Güneş kremi kullanın

Yaz aylarında çocuğunuz her dışarıya çıktığında UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan, en az 50 koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Krem sürerken burun, kulaklar, dudaklar ve ayak sırtını unutmayın. 6 aydan küçük bebekler ise doktorlarının önerdiği güneş kremlerini kullanabilir. Bulutlu ve serin günlerde dahi çocukları güneşten korumalısınız.