Kategoriler
Yaşam

Kalp sağlığınız için kiraz, güneşten korunmak için karpuz…

Yaz meyvelerinden kiraz kalp sağlığınızı desteklerken karpuz ise içerisinde bulunan likopen sayesinde cildinizi güneşin UV ışınlarına karşı korumaya yardım eder.

Meyveler açısından oldukça zengin olan yaz mevsimi, bol güneş ışığıyla da sağlığınız için faydalıdır. Yaz aylarında yetişen birçok meyve hem taze ve hem de ekonomiktir. Bu mevsimde hangi meyveyi tercih ederseniz edin hepsinin sağlığınıza ayrı faydası var. WebMD’de yer alan habere göre, işte şifa kaynağı yaz meyveleri:

KİRAZ, KALP İÇİN FAYDALI

Kase başına üç gram lifin yanı sıra potasyum ile biraz da C vitamini içeren kiraza rengini veren bitki kimyasalları da sağlık açısından faydalıdır. Kiraza kırmızı, mor ve mavi renklerini veren antosiyanin isimli bileşenler, vücuttaki hücreleri hasardan koruyan antioksidanlar olarak görev yapar. Bununla birlikte kirazda bulunan Quercetin denilen başka bir madde ise kalp sağlığını artırmaya yardımcı olur.

KARPUZ, GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUYOR

Kadınların günlük C vitamini ihtiyacının üçte birini karşılayan 2 kase dilimlenmiş karpuz, 100 kalorinin altındadır. Potasyum ve C vitamini de içeren karpuz, kırmızı rengini Likopen isimli antioksidandan alır. Likopen, bazı kanser türlerini engellemeye yardımcı olur ve cildinizi güneş ışınlarından korur.  Ayrıca karpuz, cildinizi canlandırır ve nemlendirir. Karpuzun içerisinde doğal şekerin yanında lif, vitamin, mineral, nemlendirici su var.

ÇİLEK, C VİTAMİNİ DEPOSU

İçerdiği antioksidan kapasitesiyle en sağlıklı on meyve arasında yer alan çilekte, bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini var. Bir kase çilek günlük C vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar. Çileğin içerisindeki diğer doğal bitki kimyasallarından bazılarının ise iltihaplanma, belirli kanser türleri ve diyabet riskinizle mücadeleye yardımcı olup olmadığı araştırılmaktadır.

LİF ZENGİNİ AHUDUDU

Lif içeriği bakımından oldukça zengin olan ahududunun bir kasesinde 8 gram lif bulunur. Günlük lif ihtiyacınızın üçte birini karşılayan meyvede sadece 60 kalori ve 5 gram doğal şeker var. Oldukça hassas olan ahududuyu satın aldıktan 1-2 gün içinde tüketin, bozulmasını önlemek için önceden yıkayıp saklamayın.

GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN YABAN MERSİNİ

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, yaban mersininin yaşa bağlı hafıza kaybını ve bunama riskini azalttığı, konsantrasyonu artırdığı belirlendi. Araştırmacılar, mavi rengini veren antosiyaninle birlikte içindeki antioksidanların beyin hücrelerini koruduğunu düşünüyor. (Vasfiye Özcanbaz)