Kategoriler
Aktüel

Adını el izlerinden alan sıradışı bir mağara

Arjantin’de bulunan ve adını duvarlarındaki el izi baskılarından alan mağaranın girişi, binlerce yıl önce yapılmış el baskısıyla kaplı bir kaya ile gizleniyor.

Tarih öncesi kaya resimlerine, el izlerine ve şablonlara tüm kıtalarda rastlanıyor ve en az 30.000 yıl önce dünyadaki mağara duvarlarında görünmeye başladı. Amusing Planet’te yer alan habere göre, Patagonya’daki Cueva de las Manos, olağanüstü bir mağara sanatı montajını içeriyor.

“Eller Mağarası” olarak bilinen ‘Cueva de las Manos’, Arjantin’de bulunuyor. Mağaranın adı duvarlarda yer alan şablonlanmış  insan eli kümesinden geliyor. Bu kaya resimleri, 13.000 ila 9.500 yıl önce yaşadığı tahmin edilen avcı-toplayıcı topluluklar tarafından yapılmış. Ellerin siluetleri oluşturmak için mağaranın duvarlarına boyayı püskürtmek amacıyla kullanılan kemikten yapılmış boru kalıntıları bulundu. 

Boya olarak doğal mineraller kullanılmış

Mağaranın girişi birçok el baskısıyla kaplı bir kaya ile gizleniyor. Ellerin büyük çoğunluğu sol elden oluşuyor, nedeni ise ressamların sprey borularını sağ elleriyle tutması. Boyalar doğal mineral pigmentlerden (kırmızı ve mor için demir oksit, beyaz için kaolin-beyaz kil, sarı için natrojarosit minerali ve siyah için manganez oksit) kullanılmış. Kaya sığınağının içinde beş farklı döneme ait sanat kalıntıları var. Daha önceki dönemde yapılanların üzerine yeni figürler ve motifler eklenmiş.

Sıradışı görünüme sahip mağarada el baskılarının yanı sıra insan betimlemeleri ile guanakolar ve kedigiller gibi hayvanlar; bazı geometrik şekiller, zikzak desenleri, güneşin temsili ve birkaç av sahnesi de bulunuyor. (Vasfiye Özcanbaz)