Kategoriler
Otomobil

Nissan Skyline otonom sürüş özelliği kazandı

Nissan’ın tasarımını yenilediği Skyline modeli ProPILOT 2.0 sürücü yardımı teknolojisiyle kendi kendine gidebilme özelliği kazandı. 

Nissan tarafından yapılan açıklamaya göre yeni Skyline, 3D yüksek çözünürlüklü navigasyonlu, kamera ve radar destekli 360 derece ölçüm yapabilen sürücü yardım sistemi, otoyolda aracın kendi kendine gitmesine; sürücü yola odaklandığı sürece ellerini direksiyondan ayırmasına imkan tanıyor. Araç, otobanda sürücü müdahalesi olmadan belli bir şeritte gidebilecek ve şerit değişimi için sürücüyü uyaracak. Bu şekilde otoyolda kendi kendine gidebilen yeni Skyline ProPILOT 2.0, sensörler vasıtasıyla bir yandan da sürücünün dikkatini yola verip vermediği ölçerek, dikkatini yola vermediği durumlarda sürücüyü uyarı mesajları yolluyor.

Yeni Nissan Skyline ProPILOT 2.0 sürücü destek sisteminin yanı sıra, geniş bir yelpazede bağlantılı hizmetler sunan yeni NissanConnect1 sistemi ile birlikte geliyor.

Hibrit motor seçeceği de bulunan otomobilin, benzinli versiyonu 400 HP güç üreten 3.0 litrelik V6 çift turbo motora sahip olacak.(Aydın Özcanbaz)