Kategoriler
Sağlık

Ailenizle vakit geçirmek beyin sağlığını koruyor

İnsanların yakınlarıyla ilişkisi ve sosyal yaşamı beyin sağlığını doğrudan etkiler. Buna bağlı olarak bozuk ilişkiler beyni olumsuz etkilerken ailenizle ve yakın çevrenizle vakit geçirmek ise beyni hastalıklardan korur.

Bireyin ilişkileri ve sosyal yaşamında beyin sağlığının etkisi fazladır. Yoğun stres ve bozuk ilişkiler beyni olumsuz etkilerken, aileyle ve çevreyle vakit geçirmek beyni nörolojik ve psikiyatrik hastalıklardan korur. Uzmanlar, beyin sağlığını korumak için yalnızlık ve kendini soyutlamaktan kaçınmak gerektiğini vurguluyor. Beyin sağlığı ve sosyal hayat arasında çok önemli bir ilişkinin bulunduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, uzun süre kaldırabileceğimizden fazla strese maruz kalmanın kişiyi alıngan, kırılgan ve sinirli yapabildiğini belirtti. Nörolojik hastalıkların da sosyal yaşamı bozabildiğini açıklayan Doç. Dr. Barış Metin, “Birçok nörolojik bozuklukta dikkat, konsantrasyon, bellek gibi bilişsel yetilerde zayıflama görülür. Alzheimer hastalığı gibi bunamalar belleği bozarak hastanın ailesi ve çevresiyle iletişim becerisini zayıflatır. Sonuçta hastalarda görülen geri çekilme ve yalnızlık da bunamanın şiddetini daha fazla artırarak bir kısır döngü oluşturur” diye konuştu.

Stresten uzak durun

Sosyal ilişkilerin güçlü olması, bireyin arkadaşlarının olması, aile ve çevreyle kurulan ilişkilerin de beyin sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Negatif uyaranlar, yoğun stres, bozuk ilişkiler insanların depresyona girmesine neden olur. Depresyon da beyin sağlığını olumsuz etkiler. Dikkat ve konsantrasyon gibi yetiler yoğun stres yaşayan bireylerde zayıftır.

Yaşlıları yalnız bırakmayın

İnsanın sosyal bir canlı olduğunu ve sosyal ilişki kurmadan yaşayamayacağını belirten Doç. Dr. Barış Metin, özellikle herhangi bir beyin hastalığı olan bireylerin, Alzheimer-bunama hastalarının sürekli sosyal uyarana ihtiyacı olduğunu vurguladı. Yaşlıların yalnızlığa karşı korunmaları, yalnız kalacakları ortamlarda kalmamaları gerekir. Yalnız yaşlılar çok daha erken bunamaya yakalanır. Aileyle ve yakın çevreyle vakit geçirmek, insanları nörolojik ve psikiyatrik hastalıklardan korur.