Kategoriler
Sağlık

Kalp hastalarına müjde! Artık kalbiniz kendini tamir edecek

Kalp hastalığından muzdarip milyonlarca hasta için umut ışığı doğdu. Bilim adamları, kalbin çevresindeki sıvı içerisinde kalbin kendini onarmasına yardımcı yeni bir hücre keşfetti.

Araştırmacıların keşfettiği “Gata6+ perikardiyal boşluk makrofajı” adı verilen özel hücrenin, kalbi yaralı olan farelerin iyileşmesine yardımcı olduğunu tespit etti. Bu hücreler, kalbin etrafında bulunan kese içindeki perikardiyal sıvıda bulundu. Kanada’lı bilim insanları Dr. Paul Kubes, Justin Deniset ve Paul Fedak tarafından yürütülen çalışmada bu özel hücreye “Gata6 + perikardiyal boşluk makrofajı” adı verildi. Bu hücrenin farelerde, yaralı kalplerin iyileşmesine yardımcı olduğunu tespit eden ekip, aynı hücrelerin kalbi kırılmış kişilerin insan perikardında da buldular. Araştırmacılara göre, bu keşif tamir hücrelerinin kalp hastalığı olan hastalar için yeni tedaviler sağlayabileceğini doğruladı.

KALP HASTALIĞI İÇİN YENİ TEDAVİLER YOLDA

Kardiyak Bilimler Bölümü’nde görevli Prof. Dr. Paul Fedak, yaralı kalp kasının iyileşmesine yardımcı olacak yeni hücre keşfinin kalp hastalığından muzdarip milyonlarca insan için yeni tedavilere kapı açacağını vurguladı. Bugüne kadar kalbin tuhaf bir sıvı ile dolu bir kese içinde yer aldığını bildiklerini söyleyen Fedak, “Şimdi bu perikardiyal sıvının şifa hücreleri bakımından zengin olduğunu biliyoruz. Bu hücreler yeni kalp kası onarımı ve yenilenmesinin sırrını saklıyor. Daha fazla keşif ve yenilikçi yeni tedaviler için olasılıklar heyecan verici ve önemli” dedi. 

Hücreyi üç yıldan daha kısa bir sürede tanımlayan bilim adamları, insan kalbinin tamiri aşamasına götürmek için çalışıyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)