Kategoriler
Teknoloji

Çocuklara bilgisayar alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Her çocuğun hayalleri, alışkanlıkları ve sevdikleri farklı olduğundan bilgisayarlarının da farklı olması gerekir. Çocuklara bilgisayar alırken kullanım alışkanlıklarına ve hobilerine dikkat etmelisiniz.

Yaz tatilinin başlamasıyla çocuklar herhangi bir kursa ya da yaz okuluna gitmiyorsa vaktinin çoğunu evde bilgisayar ya da telefon başında geçiriyor. Bu durumda çocukların bilgisayar kullanım alışkanlıkları ve hobilerine bağlı olarak onların hoşuna gidecek bir bilgisayar tercih etmelisiniz. Aksi takdirde alınan bilgisayar tam fonksiyonuyla kullanılmaz veya ihtiyaç duyulan performansı sağlayamadığı için yetersiz görünür. Acer yetkililerine göre bu durum çoğu zaman yeni bilgisayar alımına yol açtığından gereksiz bir maddi külfet haline gelir.

İşte çocuklara dizüstü bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken durumlar:

Çocuğun alışkanlıklarını önemseyin

Oyun tutkunu bir çocuk için günlük kullanım sağlayan bir bilgisayar uygun değilken sadece film izlemek/müzik dinlemek ya da sosyalleşmek gibi günlük işlerde vakit geçiren bir çocuk için de yüksek teknolojili bir oyun bilgisayarı almak mantıklı olmaz. Alınan bilgisayardan en yüksek performansı almak için kullanım amaçları ve hobileri göz önünde bulundurulmalı.

Bilgisayarın soğutma teknolojisine dikkat

Çocuğunuz oyun tutkunu ise, alacağınız bilgisayarda bulunan fan ve soğutma teknolojilerine de dikkat etmelisiniz. Saatlerce oyun oynayan çocuk için alınacak bilgisayarın ısınmadan uzun süre kullanılması için iki adet fan ve soğutucu fan hızını ayarlayan teknolojiler bulunmalı.

Çocuğun göz sağlığını görmezden gelmeyin

Bilgisayar başında uzun süre vakit geçiren çocuğunuz için alacağınız bilgisayarın ekran kalitesi çok önemli. Göz sağlığını korumaya yardımcı teknolojiler içeren modeller, renk tonunu ve parlaklığı ayarlayarak zararlı olabilecek mavi ışığa maruz kalmayı azaltır.