Kategoriler
Teknoloji

Artık herkes kartal gibi görecek! Zoom yapan lensler geliyor

Mühendislerin geliştirdiği zoom yapabilen kontak lens ile artık kartal gibi göreceksiniz. Gözünüzü kırptığınızda harekete geçen lensler, gelecek için umut vadediyor. 

Uzaktaki kuş sürüsünü tespit etmek için kamera veya dürbünlerin gerekmediği bir gelecek hayal edin. Bu hayal, ABD’de bulunan California San Diego Üniversitesi’nde görevli mühendis Joe Ford liderliğindeki ekibin geliştirdiği zoom yapabilen kontak lensle çok yakında gerçek olacak. Çünkü ekip, tamamen göz hareketleri tarafından kontrol edilen ve zoom yapabilen kontak lens geliştirdi.

Gözün hareketlerini takip ediyor

Göz hareketlerinin oluşturduğu elektrookülografik sinyalleri (yukarı, aşağı, sola, sağa, göz kırpma, çift göz kırpma) ölçen ekip, bu hareketlere doğrudan cevap veren yumuşak bir biyo-taklit lens üretti. Bilim adamlarının geliştirdiği ve verilen sinyallere bağlı olarak odak uzunluğunu değiştirebilen bu lens, siz göz açıp kapayana kadar ya da gözlerinizi 2 kez kırpana kadar zoom yapabiliyor. 

Gelecek için umut olacak

Ne kadar şık görünseler de, bilim adamları geliştirdikleri bu kontak lensin gelecekte “yapay retina, ayarlanabilir gözlükler ve uzaktan çalıştırılan robotlar” alanlarında yardımcı olacağını umuyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)