Kategoriler
Sağlık

Kalp hastaları, yaz aylarında ilaç dozuna dikkat etmeli!

Yaz aylarında kalp hastalarının kullandığı idrar söktürücülerden kan sulandırıcılara kadar tüm ilaçların dozunun doktor kontrolünde yeniden ayarlanması gerekir.

Hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, hazır gıdalar, sigara, stres derken kalp hastalarının sayısı son yıllarda artış gösterdi. Özellikle de yaz aylarında yaşanan aşırı sıcaklarda ise tehlike daha da büyüyor. Kalp hastalarının yazın dikkat etmesi gereken çok önemli kurallar olduğunu söyleyen Acıbadem Altunizade Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Alper Özkan, “Kan sulandırıcılardan idrar söktürücülere dek yaz mevsiminde ilaç dozlarının yeniden ayarlanması da o kurallardan biri” dedi.

İlaç dozuna dikkat edin 

Sıcakların da etkisi ile genişleyen damarlar ve sıvı kayıpları tansiyonda düşme, kalp hızında artışa yol açıyor. Bu sebeple, aynı dozda alınan ilaçlar örneğin tansiyonda ve nabızda daha fazla düşmelere neden olabiliyor. Özellikle idrar söktürücü ilaçlar sıvı kaybını ve beraberinde sodyum, potasyum gibi mineral kaybını da artırır, hastalar güneş çarpmasına daha fazla yatkın oluyor. Bu tür ilaçlarınızı mutlaka doktor kontrolünde kullanın; ilaçlarınızın dozunu da doktorunuzun yeniden ayarlanmasına özen gösterin.

Susamayı beklemeden su için

Yaz aylarında sıvı kaybına karşı en az 8-10 bardak yani yaklaşık 2-2,5 litre su için. Su içmek için susamayı beklemeyin. Az su içenlerde kalp krizi riski daha yüksek. Vücut susuz kaldığında damarlar büzüşerek, böbreklerimiz de sıvı tutarak tansiyonu dengelemeye çalışıyor. Bu nedenle, sıcak havalarda tansiyon ilacı kullanan hastalarda tansiyon değerlerinde aşırı iniş ve çıkışlar yaşanıyor; kan koyulaşırken, tansiyon dengesizliğine bağlı olarak felç riski artıyor. 

Öğle saatlerinde dışarı çıkmayın

Kalp hastalarının özellikle 10:00-16:00 arası kapalı ve serin ortamlarda bulunması ve mümkünse bu saatlerde dışarı çıkmaması gerekir. Keten gibi gevşek dokumalı kumaşlardan yapılmış bol ve açık renk giysiler tercih edin ve mutlaka şapka takın.

Yağlı gıdalardan uzak durun

Sıcak havalarda, sindirimi kolay gıdalar tüketilmeli. Zeytinyağlı gıdalar, sebzeler ve meyvelerin sindirimi nispeten daha kolaydır. Bunun dışında, soğuk olarak hazırlanan ve tüketilen çorbalar da vücut ısının düşürebilir. Yemek pişirirken haşlama, buğulama ve ızgara yöntemlerini tercih edin.

Hareketsiz kalmayın

Kalp sağlığının korunmasında düzenli egzersiz önemli olsa da sıcak ve nemli havalarda yapılan egzersiz sırasında kalbimiz 2-4 kat daha fazla yoruluyor. Pamuklu ve hafif kıyafetler giyerek, sıvı alımını ihmal etmeden spor yapılmalı.

Sigaradan uzak durun 

Sigara özellikle yaz aylarında hem kalp ve dolaşım hem de solunum sistemi üzerine ciddi olumsuzluklara yol açar. Sıvı kayıpları ile birlikte koyulaşan ve akışkanlığı azalan kan sigaranın da etkisi ile pıhtılaşıyor. Araştırmalar yaz aylarında sıcakların da etkisi ile kalp krizi riskinin arttığını, sigaranın da bu riski bir kat daha artırdığını gösteriyor.