Kategoriler
Teknoloji

Cep telefonunuzun şarjı hemen bitiyorsa nedeni bunlar olabilir!

Kullandığınız telefonun şarjı, bulunduğunuz ortamın sıcaklığından, çalıştırdığınız uygulama sayısına kadar birçok farklı faktörden etkilenir. bunlara karşı bilinçli olun ve şarjınızı koruyun.

Teknoloji uzmanları, cep telefonunuzun eski olması, uygulamaların bildirimleri ya da bulunduğunuz ortamın sıcaklığı gibi birçok faktörün cep telefonunun pil gücünü çılgınca emdiğini söylüyor. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, her gün elinizden düşürmediğiniz akıllı telefonlarınızın şarjının istemediğiniz anlarda bitmemesi için bu konulara dikkat etmelisiniz:

Bulunduğunuz ortamın sıcaklığı

Cep telefonunuzun şarjının tükenme süresi, bulunduğunuz ortamın sıcak ya da soğuk olmasına göre değişir. Soğuk hava telefonun çalışmasını çok fazla etkiler, hatta soğukta kameranız bile çalışmakta zorlanır. Aynı şekilde hava sıcaklığının fazla olması da pil ömrünüzü kısaltır. (Vasfiye Özcanbaz)

Düşük çekiş gücü

Evde, işyerinde ya da bulunduğunuz diğer ortamlarda cep telefonunuz yeterince çekmiyorsa, cihazınız kuleyle daha iyi bir bağlantı kurmak için daha fazla güç harcar. Bundan dolayı cep telefonunuzun şarjı hızlı biter. Çekim gücünün düşük olduğu bu noktalarda pilinizi korumak için telefonunuzu uçak moduna alın ya da bölgedeki ücretsiz Wi-Fi ağına bağlanın. 

Uygulama bildirimlerinin açık kalması

Telefonunuza her uygulama indirdiğinizde uygulamanın bildirimleri de açık gelir, ancak telefonunuzun ekranına düşen bu bildirimler telefonunuzun şarjını emer. Bu nedenle bu uygulamalardan sizin için çok önemli olanlar dışında diğer uygulamaların bildirimlerini ayarlar menüsüne girip kapatın. 

Telefonunuzun eski olması

Her 6 ayda bir cep telefonu değiştirmek istemeseniz de telefonunuzun çok demode olması pilinin de sağlıksız olduğu anlamına gelir. Cep telefonunuzun şarjı sık sık bitmeye başladığında telefonunuzu da değiştirme vaktiniz gelmiş demektir. 

Bluetooth’un sürekli açık kalması

Birçok cihazda bluetooth ayarı otomatik olarak açıktır. Telefonunuzda GPS ve bluetooth ayarının sürekli açık olması durumunda şarjınız çok hızlı tükenir. Çünkü bunlar güç gerektiren aktif bir süreçtir. 

Çok fazla telefon görüşmesi

İşiniz gereği kişisel ya da şirkete ait cep telefonunuzdan çok fazla görüşme yapıyorsanız telefonun şarjı sık biter. Aramalar fazla güç gerektirir, bunun yerine mesaj yazarsanız veya e-posta atarsanız şarjınız hemen tükenmez. 

Çok fazla fotoğraf ve video çekmek

Tatile çıktığınızda, ailenize yeni bir bebek katıldığında ya da bir evcil hayvan aldığınızda günün her saati, her anında fotoğraf ve video çekersiniz. Bu durumda ise hem telefonunuzun depolama alanı dolar hem de şarjınız hızlı tükenir. Çünkü telefonunuz bu işlemleri yapmak için daha fazla güç harcar. 

Konum bilgisi kullanan uygulamalar

Gideceğiniz noktanın konumunu bilmiyorsanız cep telefonunuzun GPS özelliğini kullanmanız normal. Fakat Facebook, Instagram gibi uygulamalarda konumunuzu açık bıraktığınızda telefonunuz sürekli nerede olduğunuzu hesaplayacağı için şarjınız çok hızlı biter. Uygulamaların bildirimleri yanında konumunuzu da gerekmediği takdirde açık bırakmayın. (Vasfiye Özcanbaz)