Kategoriler
Soru-Cevap

Köpek balıkları kanın kokusunu gerçekten alır mı?

Bugüne kadar çekilen tüm filmlerde köpek balıklarının kan kokusunu kilometrelerce öteden aldığını izledik. Peki bu doğru mu yoksa köpekbalıkları hep yanlış mı anlaşıldı?

Köpek balıkları ile ilgili yapılan filmlerde, parmağınızdan akan kan kokusunun tuzlu suya karışmasının ardından saniyeler sonra köpek balığı harekete geçer ve sizi bulur. Ancak gerçek hayatta hassas hücrelere ve geniş bir burun soğanına sahip köpek balıkları, suda az miktardaki kanı tespit edebilse bu durum doğaüstü bir seviyeye ulaşmıyor. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, bugüne kadar köpek balıkları yanlış tanındı. İnsan faaliyetleri nedeniyle birçok köpekbalığı türünün tehlike altında olduğu bugünlerde, gerçekleri çok geç olmadan anlamalıyız.

Köpek balıkları insanlar için ne anlama geliyor?

Filmlerde koklama kabiliyetlerinin boyutu genellikle abartılı olsa da, köpek balıkları okyanusta kan kokusunu alabilir. Deniz biyoloğu ve Okyanus Koruma Derneği Başkanı Maddalena Bearzi, çoğu köpek balığının ölü ya da yaralı avları tespit etmede kullandıkları keskin koku alma duyusuna sahip olduğunu söyledi. Köpek balıklarının burun kısmının alt tarafında yer alan özel ve hassas hücreler, yalnızca koklamak için kullanılır. Bu hassas hücreler ve geniş burun soğanı sayesinde, köpek balıkları suda bulunan küçük miktarlardaki spesifik kimyasalları bile tespit edebiliyorlar. Ancak bu köpek balıklarının okyanusun her yerindeki kanı koklayabildikleri anlamına gelmiyor. 

Kanın kokusunu ne kadar uzaktan alır?

Çoğu insan izledikleri köpek balığı filmleri nedeniyle köpek balıklarının okyanusta yaklaşık 1 kilometre uzaktaki bir damla kan kokusunu bile alabileceğine inanır. Ancak gerçekte, köpek balıklarıyla ilgili büyüleyici ve güven verici gerçeklerden biri, okyanus üzerinde kanı koklayamamasıdır. Tüm köpek balığı türleri farklı olsa da, bazıları kimyasallara bağlı olarak yüzme havuzundaki sadece bir damla kanı koklayabiliyor. Yani okyanusa sızan bir damla kanı koklaması için balığın yakın bir mesafede olması gerekir. Köpek balıkları kanın kokusunu çok uzaklardan alamasa da kokuyla temas ettikten sonra kanın kaynağını bulmada çok iyiler. 

İnsan kanının kokusunu bulur mu?

Dünyada yüzlerce köpek balığı türü olsa da sadece bir avuç köpek balığı insanlar için tehlikeli olarak kabul edilmiştir. Ayrıca, bizim değil köpek balıklarının insanlardan daha fazla korkması gerekir. Şaşırtıcı bir şekilde, insanlar köpek balıkları için daha ölümcül bir türdür. Köpek balıkları her yıl 20’den az insan öldürürken, insanlar ise avlanma faaliyetleriyle yaklaşık 20 ila 100 milyon köpek balığı öldürmektedir. (Vasfiye Özcanbaz)