Kategoriler
Yaşam

Güneş banyosunun ardından bunu yapmayın!

Yaz aylarında güneşin sağladığı D vitamininden etkili şekilde faydalanmak için dikkat etmeniz gereken konular var. D vitamininin sentezinin tamamlanması için güneşlendikten sonra en az 1-2 saat duş almayın. 

Yazın kendisini iyice hissettirdiği bugünlerde güneşten doğru faydalanmak gerekir. Güneşin sağladığı D vitamini salınımı için güneşlendikten sonra en az 1-2 saat duş almamak geliyor. Güneşin zararlarından korunmak ve faydalı etkilerinden ise doğru şekilde yararlanmak için bunlara dikkat etmelisiniz.

GÜNEŞ CİLT KANSERİ RİSKİNİ ARTIRIYOR

Yaz aylarında dışarı çıkan herkes mutlaka güneşe maruz kalır. Bu aylarda özellikle güneşin dik geldiği 10.00 -16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamalısınız. Uzun süre güneşe maruz kalınması, cilt kanseri ve cilt yaşlanması için risk oluşturur. Uzun süreli ve yıllarca güneşlenen kişilerde deride leke, damarlanma artışı ve kurulukla birlikte cilt yaşlanması görülür.

GÜZELLEŞMEK İÇİN BRONZLAŞMAYIN

Birçok insan leke ve hasarların güneşlenerek kaybolacağını düşünerek bronzlaşıyor. Cilt güzelliği ve genç görünüm için saatlerce bronzlaşmak cilde fayda sağlamaz tam aksi hasar verir.

D VİTAMİNİ İÇİN ÖĞLE SAATİNDE GÜNEŞLENİN

Güneş mutluluk vermesinin yanında D vitamini sentezi için de önemlidir. Güneşin bu etkisinden tam olarak faydalanmak için 10.00-16.00 saatleri arasında güneş kremi kullanmadan 10-20 dakika güneşlenmelisiniz. Normalde bu saatler zararlı olsa da kısa süreli güneşlenme risk oluşturmaz. Ciltte D vitamini sentezi için güneşlenildikten sonra en az 1-2 saat duş alınmamalı. Duş almak gerekiyorsa da sabun ve şampuan kullanmadan ılık suyla duş alınmalı.

VÜCUDUNDA BEN OLANLAR DİKKAT!

Benler genellikle önemli sağlık riski oluşturmasa da ben sayısına dikkat edilmeli. Vücudunda 50’nin üzerinde ben ya da riskli benleri olanlar ile doğuştan riskli beni olanlar güneşlenmeli ve güneş koruyucu krem kullanmalı.

SARIŞINLAR VE RENKLİ GÖZLÜLER RİSK GRUBUNDA

Güneşin zararlı etkileri herkes için risk oluştursa da ten rengi açık olanların, sarışın ve renkli gözlere sahip olanların riskli grupta olduğu göz ardı edilmemeli.

ŞEMSİYE TAM KORUMA SAĞLAMAZ

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için her zaman şemsiyenin altında kalmak tam koruma sağlamayabilir. Yüzeydeki kum ve çakıllara çarparak yansıyan güneş size şemsiye altında da zarar verebilir. Bu nedenle yaz aylarında dışarı çıkmadan mutlaka güneş kremi sürmelisiniz. (Vasfiye Özcanbaz)