Kategoriler
Sağlık

Katarakt olduğunuzu gösteren 7 işaret!

Kırk yaşın üzerindeki yetişkinlerde körlüğe neden olabilen ve sinsice ilerleyen kataraktın tespit edilmesi çok zor. Ancak aşağıdaki işaretlerden birkaçı sizde de varsa hemen göz doktoruna gitmelisiniz.

Dünyadaki en yaygın göz bozukluklarından biri olan katarakt, gözün kristal lensinde zaman içinde gelişen bulanık veya opak bir alandır. Bu kadar yaygın olmasına rağmen, hastaların çoğunda ilerleyene kadar yakalanamaz çünkü ağrısızdır ve görme kaybı zekicedir. Gözlerin ikisinde veya tek gözde oluşabilir. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, işte katarakt olduğunuzu gösteren 7 işaret:

Sisli veya bulanık görüş

Kataraktla birlikte, göz bebeğinizde bölgesel bir bulanık nokta oluşabilir veya görüşünüzde genel bir azalma olabilir. Her iki durumda da, görme bozukluğunu hemen fark edersiniz. Görme bozukluğu çok yavaş ilerler ancak görmeniz sisli bir cam parçasını andırınca kataraktı anlarsınız. 

Renk algısında azalma

Gözün bulanıklaşmasından dolayı renklerdeki algınız azalır ve zaman içinde giderek daha fazla çamurlu hale gelebilir. Katarakt oluştuğunda renklerde solma fark edebilirsiniz. Katarakt ameliyatından sonra görme konusunda en belirgin gelişmelerden biri, renklerde olur. Hastalar genellikle ameliyattan sonra böyle canlı renkleri gördüğünü hiç hatırlamadıklarını söylerler. 

Işığa karşı hassasiyet

Lambalar, farlar ve güneş en büyük düşmanınız olacak ve onlardan gelen ışık, bir ışık halkası gibi yayılacak. Katarakt, göze giren ışığın çoğunu saçtığı için bu görüntü oluşur.

Gece otomobil sürmede zorluk

Katarakt, trafikte karanlıkla parlak ışıklar arasındaki kontrastı dengelemeyi zorlaştırdığından, katarakt hastalarının çoğu geceleri araba kullanmakta zorlanır. Eğer farlar ve ışık saçan sokak lambaları başınızı ağrıtıyorsa, göz doktoruna gitmelisiniz. 

Küçük yazıları okumada zorlanma

Küçük şeyleri okurken ya da küçük parçalarla bir iş yaparken zorluk çekip çekmediğinizi kontrol ederek kataraktı anlayabilirsiniz. Katarakt oluştuğunda küçük parçaları ya da yazıları netlemekte zorlanırsınız. Gözlerinizin önünde bir film varmış gibi görürsünüz.

Çift görme

Daha yaygın olarak çift görme, kataraktın başka bir sessiz işareti olabilir. İlk başta, katarakt gözün sadece küçük bir kısmını etkileyerek görüşünüzde bulanıklığa neden olabilir. Ancak katarakt ilerledikçe gözün içinden geçen ışığı bozacak ve sonuç olarak, tek bir gözde bile çift görme elde edebilirsiniz.

Gözlük ya da lens numarasında değişiklik

Katarakt türlerinden biri olan “nükleer katarakt” ilk kez geliştiğinde, genellikle yakın görüşünüzde geçici bir iyileşmeye yol açabilir. Böylece eskiden okuma gözlüklerine ihtiyaç duyarken katarakt oluşunca ihtiyaç duymayabilirsiniz. Bunlar, sessiz belirtiler olduğundan, gözlerinizde sorun varsa yıllık göz muayenesi yaptırmalısınız. Kataraktın önlenmesine yönelik kanıtlanmış bir yaklaşım olmasa da güneş ışığına maruz kalmayı azaltmak için UV koruması, besin takviyeleri (antioksidan vitaminler ve yeşil yapraklı sebzeler) ve sigarayı azaltmak veya bırakmak gibi önleyici stratejiler mevcut. (Vasfiye Özcanbaz)