Kategoriler
Yaşam

Çocuğunuzu kahvaltı yapmadan okula göndermeyin!

Kahvaltı yapmadan okula giden çocukların dikkatini toplamada zorluk çektiği ve derslerindeki başarı seviyesi düştüğü için çocuğunuzu kahvaltı yapmadan asla okula göndermeyin.

Okula gitmeden kahvaltı yapmada ya da sağlıklı beslenme konusunda sıkıntısı yaşayan çocukların zayıf kalarak, çabuk yorulduğu ve dikkatlerini toplamada güçlük yaşadıklarını vurgulayan uzmanlar, ideal beslenme çantasının nasıl olması gerektiğine ilişkin de önemli tavsiyelerde bulunuyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Özden Örkçü, çocuklar için ideal kahvaltıyı ve çocukların beslenme çantasında bulunması gerekenleri anlattı.

Çocuklar için ideal kahvaltı nasıl olmalı?

Yumurtayı eksik etmeyin. Yumurtayı peynirli omlet – sebzeli omlet – menemen – yumurtalı ekmek şeklinde çocuklarınızın seveceği hale getirebilirsiniz.

Zeytin ya da kabuklu tohumlulardan fındık, badem, ceviz veya kajuya kahvaltıda yer verilmeli. 

Tahin- pekmez ya da bal-kaymak, çocuğun kilo problemi olsa dahi 1 tatlı kaşığı kadar verilebilir.

Mevsim yeşillikleri de kahvaltı masasında mutlaka bulunmalıdır.

Çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendirici tarçın ve zencefilli sütler ya da C vitamini kaynağı meyvelerden taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

Dengeli beslenmeli, abur cubur yememeli

6 –11 yaşındaki çocukları kapsayan ilkokul çağı, büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu; yaşam boyu sürecek davranışların kazanıldığı önemli bir dönemdir. En hızlı büyüme kızlarda 10 –12 yaşta; erkeklerde ise 11 -14 yaşta başlar. Beslenmenin öneminin vurgulandığı böyle bir dönemde de ebeveynlere büyük pay düşüyor.

Bu dönemdeki çocuklar günde 2 su bardağı süt içmeli, sabahları kahvaltı yapmalı, günde en az 3 ana öğün yemek yemeli, öğün aralarında abur cubur yememeli, değişik besin gruplarından yeterli ve dengeli beslenecek şekilde beslenme çantası hazırlanmalıdır. Evde hazırlayacağınız bir sandviç; iyi bir alternatif olabilir.

Çocuğun beslenme çantasında neler olmalı?

Sabah kahvaltılarını evde yapan çocuklar kantine daha az gider. Ara öğün olarak, mutlaka 1-2 porsiyon meyve, yanında süt ve sevdiği 1 avuç kuruyemişle beraber öğle yemeğine geçiş yapılabilir. Öğle yemeği için yine çocukların çok sevdiği fast-food tarzı tercih edilse de bunlar evde ve sağlıklı bir şekilde hazırlanmalı. Hamburger köftesi büyüklüğünde evde yapılan bir köfte ile sandviç yapılabilir. Yanında taze sıkılmış meyve suyu ile vitamin, mineral ve enerji ihtiyacını da karşılayabilirsiniz.