Kategoriler
Aktüel

Yağmurda ortaya çıkan dev, pembe sümüklü böcekler!

Sadece yağmurlu gecelerde ortay çıkan dev pembe sümüklü böcekler, sadece bitkilerle değil, otçul salyangozlarla da beslenen yamyam bir tür.

Avustralya’nın kuzeyindeki Yeni Güney Galler’de bulunan Kaputar Dağı’nda İzole edilmiş tepedeki ormanda yaşayan dev, fosforlu pembe sümük böcekler 20 santimetre uzunluğa kadar büyür ve sadece yağmurlu gecelerde ağaçlardaki küf ve yosunları beslemek için saklandıkları yerden çıkar. Amusing Planet’te yer alan habere göre, bilimsel olarak “Triboniophorus aff. graeffei” olarak adlandırılan dev sümüklü böcekler, bitkilerin yanı sıra diğer vejetaryen salyangozları bulmak için dağın tepesinde dolaşan etçil, yamyam bir tür.

Kaputar Dağı’nda yaşayan üç yamyam sümüklü böcek türünden biri olan pembe tür, başka bir salyangozun sümük izini almak için orman tabanında dolaşır, sonra onu avlayıp midesine indirir.

Yerel halk uzun süredir bölgede yağışlardan sonra tuhaf pembe sümüklü böcek gördüklerini bildirse de biyoloji alanındaki sınıflandırma uzmanları, sümüklü böceklerin varlığını birkaç yıl önce doğruladı.

Kaputar Dağı’nın nemli yağmur ormanları eşsiz bir ekosisteme sahiptir. Bu küçük dağ ormanı dünyada başka hiçbir yerde bulunmayan yaşamla iç içe bir konumda. (Vasfiye Özcanbaz)