Kategoriler
Sağlık

Gırtlak kanserinin gözden kaçmaması gereken 5 belirtisi!

İleri seviyeye kadar kendi belli etmeyen gırtlak kanserinde erken teşhis hayat kurtarır. Siz de aşağıdaki belirtilerinden birini fark ederseniz hemen doktora gidin.

Gözden kaçan ve İlerleyen aşamalara kadar kendini göstermeyen gırtlak kanserinde bazı belirtileri bilirseniz tedavi şansınızı yükseltebilirsiniz.  Özellikle şu anda ya da geçmiş dönemde sigara veya aşırı alkol tüketiminiz olduysa gırtlak kanserine karşı daha dikkatli olmalısınız. Healthy isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte gırtlak kanserinin erken dönemde görülen belirtileri:

Boyunda şişlik

Boynunuzda daha önceden fark etmediğiniz şişlik, gırtlak kanseri belirtisi olabilir. Eğer bir tümör varsa, büyük olasılıkla boğazdan boyuna metastaz yapmış olabilir. Çoğunlukla çenenin hemen altında hissedilen bu şişlik boynun başka bir yerinde de bulunabilir. Bununla birlikte boynunuzdaki şişmiş bezlerin kanser olmayan başka nedenleri de olabilir.

Seste değişiklikler

Ses tellerinde oluşan kanserler, ses kısıklığına veya ses tonunda bir değişikliğe neden olabilir. Bu göze çarpan değişiklikler aynı zamanda gırtlak kanseri belirtilerinden biri. Ses kısıklığınız iki hafta içinde geçmiyorsa, mutlaka bir doktora görünün.

Boğazda bir şey varmış hissi

Sürekli olarak boğazınıza sıkışmış bir şey olduğunu hissediyorsanız, tümör boğazınızın bir kısmını engelliyor olabilir. Yutkunmada zorluk ya da yutkunurken ağrı hissetme de gırtlak kanserinin erken belirtilerinden biri olabilir.

Kulak ağrısı

Kulağınız sık sık ağrıyorsa ve ağrınız geçmiyorsa bu belirti de gırtlak kanserinin habercisi olabilir. Özellikle orta yaş ve üzeri kişilerde geçmeyen kulak ağrılarına daha fazla dikkat edilmeli.

Israrcı boğaz ağrısı

Grip ya da soğuk algınlığı gibi bir hastalığınız olmadığı halde boğazınızda devam eden ve geçmeyen kaşıntı hissi oluşturan boğaz ağrısı varsa, bu durum da gırtlak kanserinin erken belirtilerinden biri olabilir. (Vasfiye Özcanbaz)