Kategoriler
Yaşam

Tok tutuyor, bağışıklığınızı güçlendiriyor

Fındık, üzüm gibi sonbahar meyveleri, tok tutup bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra sağlığınız için birçok faydaları bulunuyor. İşte sonbaharda tüketilebilecek en faydalı gıdalar:

Üzüm ve fındık

Üzümün hem kan şekerini dengeler hem de harika bir potasyum deposudur. Bağışıklık sisteminiz açısından önemli. Olan üzümün kabuğundaki resveratrol maddesi de sizi  kansere karşı korur. Ancak insülin direnci ve diyabet hastalarında tüketimine dikkat edilmeli. İnsülin direnci olanlar günde 1 çay bardağı, normal bireyler için 1 su bardağı üzüm tüketmeli.

Tok tutmasının yanı sıra folik asit, E ve K vitaminleri bakımından zengin olan fındık, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ancak kilo problemi yaşayanların dikkat etmesi geren bir besindir. Günde  1 avuç içi çiğ fındık tüketmeniz yeterli.

Turp ve Havuç

Erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu etkisi olan turp, demir ve folik asit bakımından oldukça zengidir. Gastrit veya reflü hastaları ile böbrek taşı olan hastalar, daha düşük porsiyonlarda tüketmesi gerektiğini söyleyen Ulaş Özdemir, 1 küçük boy turpun ideal porsiyon olduğunu belirtti.

Bakır ve potasyum açısından zengin havucun kalorisi düşüktür. Özellikle çiğ olarak tüketilmesi geren havuç pişirildiğinde şeker içeriği yükselir, bu nedenle diyabet hastaları açısından dikkat edilmeli. Günde 1 orta boy havuç idealdir.

Pazı ve Ispanak

Bol miktarda A ve C vitamini içeren pazı, göz ve bağışıklık sağlığı açısından önemli. İçeriğindeki yüksek lif sayesinde bağırsak hastalıkları ve kabızlık gibi problemlerin de önüne geçer. Kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar pazıyı daha dikkatli tüketmeli, 8 yemek kaşığı pazı veya 3 pazı dolması yeterlidir.

Lif, antioksidan ve B6 vitamini açısından zengin olan ıspanak, az pişirildiğinde veya çiğ tüketildiğinde bu vitaminleri daha iyi muhafaza eder. Kalp ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı da oldukça koruyucu olan ıspanağı kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar daha dikkatli tüketmeli. Ispanağın doğru porsiyonu 10 yemek kaşığıdır.