Kategoriler
Yaşam

Buzdolabınız yeterince soğutmuyorsa hastanelik olabilirsiniz!

Buzdolabınız gıdaları yeterince soğutmuyorsa sorun var demektir. Buzdolabınızı doğru sıcaklıkta tutarak gıdalarınızı uzun süre taze tutabilir ve gıda kaynaklı hastalıkları önleyebilirsiniz. 

Buzdolabına koyduğunuz yemekler ya da meyve, sebze, peynir gibi gıdalar normalden daha hızlı bozuluyorsa ya da dondurucudaki dondurmanız erimiş şekilde çıkıyorsa buzdolabınızın sıcaklığının kontrol edilmesi gerekebilir. Peki bir buzdolabı tam olarak hangi sıcaklıkta olmalıdır? Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte buzdolabınızın sahip olması gereken ideal sıcaklık:

Buzdolabının sıcaklığı ne kadar olmalı?

Amerikan Gıda Dairesi (FDA), bu sorunun cevabını şöyle veriyor: buzdolabınızın sıcaklığı 4 santigrat derecenin altında ve dondurucunun sıcaklığı ise -18 santigrat derece olmalı. Bazı buzdolaplarının ve derin dondurucuların üzerinde termometreleri olmayabilir. Sizin de buzdolabınız böyleyse buzdolabı satan bayilerden cüzi fiyata cihaz termometresi almalısınız. 

Buzdolabınızı en uygun sıcaklıkta tutarak yemeklerinizin ve peynir, süt, sucuk gibi çabuk bozulan gıdaların mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Süt, yumurta, et gibi gıdaların son tüketim süresi geçtiğinde ve buzdolabında yeterli sıcaklıkta tutulmadığında gıda kaynaklı hastalıklara yol açabilir. Ayrıca dondurucunuzda sakladığınız et, tavuk, balık gibi gıdaların da uygun sıcaklıkta olduğundan emin olmalısınız. 

Buzdolabınızın güvenliği için uyulması gereken kurallar

Termometrenizi veya buzdolabınızın sıcaklığınızı düzenli olarak izlemek, yiyeceklerinizin güvenli olduğundan emin olmanın en iyi yoludur. Fakat buzdolabınızın veya dondurucunuzun biraz fazla sıcak veya soğuk olması durumunda, düzgün çalışmasını sağlamanın bazı yolları var.

Kapısını sık açmayın

Buzdolabından ya da dondurucudan gıdalarınızı alırken yada onları yerleştirirken dolabın kapısını uzun süre açık bırakmayın. Buzdolabının kapısını yalnızca gerekli olduğunda açık bırakın.

Gıdaları dolapta dağıtın

Size saçma gelebilir ancak dolaba yerleştirdiğiniz gıdaları tek rafta topalayın, sıkıştırmayın. Dolabın farklı bölümlerine dağıtarak havanın buzdolabı ve dondurucudan düzgün bir şekilde dolaşmasını sağlayın. Tıka basa doldurulmuş bir buzdolabı, daha az gıda bulunan dolaba göre daha sıcak olur.

Buzdolabının bobinlerini temizleyin

Diğer elektronik cihazlar gibi, buzdolabınızın da zaman zaman bakıma ihtiyacı olur. Buzdolabınızın arkasında bulunan ızgara görünümümdeki bobinler, dolabınız çalışırken ortamdaki tozu ve kiri tutar. Bobinler kirlenimce buzdolabınız yeterince soğumaz. Bu nedenle bu bobinleri birkaç ayda bir fırçayla süpürerek ve elektrik süpürgesiyle biriken tozları süpürerek temizleyin. (Vasfiye Özcanbaz)