Kategoriler
Sağlık

Nefesinizi tazeliyor, kanserle savaşıyor…

Lezzetini binlerce yıldır şeker, dondurma ve çay gibi ürünlere veren nane, diğer yandan nefesinizi tazeleyip kanserle savaşmanıza yardım ediyor.

Nane bitkisinin aktif bileşenleri mentol, mentil asetat ve mentondur. Nane yaprakları farklı işlevlerine sahipken, nane yağının ise yapabildikleri daha çok. HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, nane yağının belirtilen yeteneklerinin çoğu tamamen anekdottur. Gerçek şu ki, nane uygun bir şekilde kullanıldığında tamamen güvenli gibi görünmesine rağmen bitki üzerinde yapılan araştırmalar çok az. Örneğin, nane yağı içilirken veya cilde uygulanırken, tahriş edici ve alerjik etkisi fazla olduğundan, belirtilen şekilde kullandığınızdan emin olmalısınız.

Nane yağının gücünü merak ediyorsanız haberimizi dikkatlice okuyun. Ayrıca nane yağının seyreltilmesi veya tam etki için çok az miktarda kullanılması gerektiğini unutmayın.

Bağırsak sorunlarını hafifletir

Genellikle sinir bozucu, ağrılı bir kronik sorun olan irritabl bağırsak sendromu, nane yağının yoğun olarak araştırıldığı birkaç hastalıktan biridir. Yapılan analizlere göre, nane yağı hastalığın belirtilerini hafifletmede etkili. Çünkü nane yağı, kolonun gevşemesine ve ağrılı spazmları azalmasına yardımcı oluyor. Ayrıca  nane yağı Crohn hastalığı, ishal gibi bağırsakla ilgili diğer sorunları hafifletmede faydalıdır.

Baş ağrısını iyileştirir

Hindistan cevizi yağıyla seyreltilen birkaç damla nane yağı, rahatsız edici baş ağrısını kaldırır. 1996’dan itibaren yapılan bir Alman araştırması, yüzde 10 nane yağı ile bir etanol çözeltisinin kullanılmasının, 1000 mg Parasetamol (ağrı kesici) kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Bir daha başınız ağrımaya başladığında standart ağrı kesiciler yerine şakaklarınıza, alnınıza ve boynunuzun arkasına birkaç damla nane yağı uygulayın. Nane yağları aşırı konsantre olduğundan ve cilt tahrişine neden olabileceğinden çok fazla kullanmayın.

Bitleri uzaklaştırır

Bit kelimesini duyduğunuzda bile kaşınıyorsanız, bitlerden uzak durmak için elinizden geleni yapmak istersiniz. Bazı bit uzmanları, nane yağı gibi güçlü aromaların insan kokusunu maskeleyerek sizi bit istilasından koruduğunu belirtiyor. Maalesef bunu destekleyecek bir araştırma yok.

Tarım zararlılarını kovar

Nane yaprakları doğal bir karıca uzaklaştırıcıdır. Birçok bahçıvan karınca ve diğer zararlıları bahçeden uzak tutmak için seyreltilmiş nane yağı spreyine yönelir. ayrıca, fareler de nane kokusundan nefret eder.

Kepeği önler

Kepeklenmiş veya aşırı inceltilmiş saçlara sahipseniz, şampuanın içine birkaç damla nane yağı ekleyerek işleri tersine çevirebilirsiniz. Nane yağının içindeki aktif bileşen mentol, birçok kepek şampuanında bulunur.

Kaşınmayı durdurur

Birkaç küçük çalışma, nane yağının kaşıntıyı hafifletebileceğini gösteriyor. Bir araştırmada, kaşıntıyla ilişkili yaraları olan hamile kadınlara susam yağı ile karıştırılmış yüzde 0.5 nane yağı verildi. Kullanan hamileler, kaşıntılarında rahatlama yaşadı. Kadınların çoğu gebelikte ilaç veya kimyasal madde içeren seçeneklerden kaçınmaya çalışıyor.

Nefesinizi tazeler

Çoğu diş macununun naneli bir tada sahip olmasının bir nedeni var. Nanenin antibakteriyel özellikleri, diş plağına yol açan mikropları öldürür. İran’da liseli kızların ağız kokusuyla ilgili bir araştırmalarında, bir hafta boyunca günde 3 kez naneli gargara kullananların ağız kokusunda belirgin bir azalma olduğunu belirlediler.

Kanserle savaşır

2009 yılında yapılan araştırmaya göre, nanenin aktif bileşenlerinden mentolün prostat kanserinde hücre ölümünü sağladığı belirlendi. Nane tümüyle kanser tedavisi olarak ilan edilmekten uzak olmasına rağmen, nane yağı gibi esansiyel yağlar, bitki bazlı çözümler arayan araştırmacılar için ilgi çekici olmaya devam edecektir. (Vasfiye Özcanbaz)