Kategoriler
Yaşam

Açıkta satılan ceviz zehirleyebilir!

Okulların açılmasıyla tüketiminde artış yaşanan cevizi asla açıkta satan yerlerden almayın. Mikrop veya küf bulaşan ceviz, sizi ve çocuklarınızı zehirleyebilir.

Yemeklerde, çocukların beslenmesinde  en çok tüketilen kuru yemişlerden cevizin açıkta satıldığı koşullarda sağlığınızı tehdit eden aflatoksin riski taşıdığını biliyor musunuz? Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, açıkta satılan cevizi tercih eden tüketicileri karşılaşabilecekleri riskler konusunda uyardı.

Ceviz satın alırken tercih ettiğimiz ürünün resmi kontrollerden geçmiş olduğunu; nerede, kimin tarafından üretildiğini; tavsiye edilen tüketim tarihini (TETT) bilmemiz ve el değmeden tüketiciye ulaştığından emin olmamız gerekiyor.

Cevizdeki küf kanserojendir

Ürünlerin açık olduğunda her türlü mikrop ve küf bulaşmasına da açıktır. Kuruyemişlerin üzerinde çoğalan küflerden en zararlısının, Dünya Sağlık Örgütü’nce kansere yol açan maddeler listesinde bir numaralı kanserojen madde olarak listelenmiş olan Aflatoksin maddesi olduğunu söyleyen Saner, “Bu madde, uygun koşullarda kurutulmamış ve muhafaza edilmeyen; açıkta satılan kuruyemiş, baharat ve kuru meyvelerin üzerindeki gözle görülmeyen bir küflenme sonucunda ortaya çıkan son derece zehirli bir kimyasal maddedir.

Bu nedenle ceviz satın alırken tarım ve orman bakanlığından izinli ve resmi kontrollerden geçen; kimin, nerede ürettiği bilinen ve hijyenik koşullarda her türlü dış etkene karşı korunan paketli ürünler tercih edilmeli.