Kategoriler
Yaşam

Çamaşır makineniz ne zaman bozulacağını bu belirtilerle gösteriyor!

Çamaşır makinenizin arızalanacağını gösteren belirtileri bilseydiniz makinenizin tamamen bozulmasını önleyebilirsiniz ya da yenisini araştırabilirsiniz. 

Hayatımızda önemli bir yer kaplayan çamaşır makinesinin bozulması işlerinizi zorlaştırır. Hiç kimse kirli çamaşırlarla uğraşmak istemez. Çamaşır makinesiyle ilgili karşılaşabileceğiniz sorunları, cihazınızın kullanım ömrünün sonuna geldiğini göstermez. Sorunların çoğu tamiratla giderilebilir. Bununla birlikte makinenizin arızalanacağını gösteren işaretleri biliyorsanız çamaşır makinenizin tamamen bozulmasını önleyebilirsiniz. Reader’s Digest’ta yer alan habere göre, çamaşır makinenizde aşağıdaki semptomlardan birkaçını fark ettiyseniz, bir teknisyeni arayın. 

Yüksek ve aşırı ses

Çamaşır makinenizin tamburu yuvasından çıkacak gibi dönüyorsa ve makinenizden düzenli olarak yüksek sesler geliyorsa, bu kötü bir işarettir. Yüksek ses ve aşırı gürültü motordaki bir sorundan veya tamburdan bile gelebilir. 

Çok az ya da çok fazla su kullanma

Makinenizin tamburunda sıkma işleminden sonra bile suyun biriktiğini fark ederseniz, makineniz su sızdırıyor olabilir, tambur suyu dam doldurmuyor olabilir ya da makinedeki su tamamen tahliye edilmiyor olabilir. Makinede karşılaşılan su sorunları, bir teknisyenle konuşmanız gereken kesin bir işarettir.

Giysilerinizin iyi temizlenmemesi

Çamaşırlarınız daha önceki yıkamalarla karşılaştırılınca iyi temizlemiyorsa makinenizin sonu yakındır. Aynı programda daha az temizliyorsa bir sorun var demektir. Çoraplarınızın tabanlarını kontrol ederek bunu anlayabilirsiniz. temizlemediği için uzun programa almak yerine servisi çağırmalısınız.

Faturaların aniden yükselmesi

Elektrik vey su faturalarınızda aniden fazla yükselme yaşadıysanız suçlusu çamaşır makinesi olabilir. Genellikle bu durum cihazın tamir edilemeyecek bir arızası olduğuna dair bir gösterge olabilir. 

Makineyi aşırı doldurmak

Bir cihazın bozulma nedeni çoğu zaman tamamen sizin kontrolünüz dışında olsa da, bazen suçlu siz olabilirsiniz. Çamaşır makinesine sürekli fazla çamaşır doldurmak motorun daha fazla yıpranmasına neden olacak bir gerginlik oluşturur. Yılın zamanı ve çamaşır makinenizin konumu bile makinenin çalışma şeklini etkileyebilir. 

Çok fazla deterjan kullanmak

Çok kirlenmiş çamaşırlarınız için biraz fazla deterjan kullanmak her zaman iyidir, fakat her zaman fazla deterjan kullanmak ise çamaşır makinenizi yıpratabilir. Tüketici Raporlarına göre, çok fazla deterjan durulama döngüsünü uzatabilir. Bu durum da elektrik faturanızı artırmaktan başka, makinenizin ömrünü kısaltır. 

Makinenizde kaybolmayan koku

Çamaşır makineniz kirli koktuğunda yıkanan giysilerinizin temiz olduğuna inanmak zor. Kokuyu önlemek için, çamaşır makineniz durduktan sonra fazla nemi silin ve mümkünse kapağını açık tutun. Ayrıca çamaşır makinenizi ayda bir kez sıcak su ve çamaşır suyu ile temizlemelisiniz. Ancak, bunların hepsini yapıyorsanız ve koku devam ediyorsa, yeni bir model satın alma zamanı gelmiştir.

Makinenizin eski olması

Çamaşır makinelerinin de belirli bir ömrü vardır. Tüketici Raporları üzerinde yapılan 2018 anketine göre, çoğu beyaz eşya üreticisi, çamaşır makinesinin en az on yıl dayanabileceğini söylüyor. Bu nedenle, makineniz arızalanmaya devam ediyorsa ve ömrü on yıla yakın değilse, profesyonel bir servisten yardım alın. (Vasfiye Özcanbaz)