Kategoriler
Otomobil

Süpersonik otomobil, ses hızını geçecek

İngiliz yapımı süpersonik otomobil Bloodhound, yüksek hızlı denemelerde saatte bin 287 kilometre hıza ulaşacak.

 Araba bu ay İngiltere’deki Gloucestershire üssünden, testlerin yapılacağı Güney Afrika’nın kuzey burnuna hava ile taşınacak. Interesting Engineering’te yer alan habere göre, Bloodhound’un mühendisleri, otomobilin mevcut kara hızı olan bin 228 kilometrelik hız rekorunu kıracağını umuyor.

Kara rekorunu kırmadan önce, mühendisler tasarım seçimlerinden birkaçını ses hızının altındaki koşullarda test etmek istediklerini belirtti. Testler Güney Afrika’da Hakskeen Pan adında kurumuş bir göl tabanında yapılacak. Testlerde Bloodhound otomobilinde Eurofighter-Typhoon’dan alınan bir jet motoru kullanılacak ve otomobil saatte 804-965 kilometre hıza ulaşacak.

Ses hızının altındaki koşullarda her şey planlandığı gibi gerçekleşirse, Bloodhound takımı yaklaşık bir yıl içinde Kuzey Burnu’na geri dönecek. Bu sefer araca roket motoru takılacak ve ekip ses hızını aşmaya ve saatte bin 287 kilometrenin üzerine çıkmaya çalışacak.

Otomobil adeta uçacak

Bugüne kadar yüksek hızın Bloodhound üzerindeki etkisini tahmin etmek için karmaşık bilgisayar modelleri kullanan ekip, şimdi bu hızı gerçek hayatta test edecek.

Hız saatte 643 kilometre aerodinamik kuvvete ulaştıktan sonra otomobilin pratikte uçtuğu anlamına gelir ve tekerlekler de rüzgâr gücüne karşı daha çok dümen gibi hareket eder.

Bloodhound otomobil, dokuz ton itme gücü (90 kN) üreten Rolls-Royce tasarımlı bir jet motoruna sahip. Bu motor otomobilin saatte 965 kilometrenin üzerine çıkmasına izin verecektir. (Vasfiye Özcanbaz)